Հնդկաստանի Գերագույն դատարանը չեղարկել է ամուսնական դավաճանության համար քրեական պատիժը, հաղորդում է Lenta-ն՝ վկայակոչելով The Indian Express-ը:
Դավաճանության համար պատիժը երկրի Սահմանադրության 14 եւ 21 հոդվածների («օրենքի առաջ հավասարություն» եւ «կյանքի եւ անձնական ազատության պաշտպանություն») խախտում է համարվել:
«Դավաճանությունը կարող է քաղհայցի եւ ամուսնալուծության պատճառ դառնալ, բայց չի կարող քրեորեն պատժելի արարք լինել»,- հայտարարել է դատավորներից մեկը:
Հնդկաստանի Քրեական օրենսգրքի 497 հոդվածի համաձայն՝ ամուսնացած կնոջ հետ, առանց նրա ամուսնու համաձայնության, սեռական կապի մեջ մտնելը պատժվում է մինչեւ 5 տարի ժամկետով ազատազրկմամբ կամ տուգանքով: Կինն այդ դեպքում հանցակից է համարվում:
Հոդվածը քննադատության է ենթարկվել այն պատճառով, որ դրանում կինը որպես ամուսնու սեփականություն է համարվում, գրում է India Today-ը: Օրենքում չի արտացոլվում ամուսնու կողմից դավաճանությունը, քանի որ այն չէր կարող կնոջ նախաձեռնությամբ ամուսնալուծության պատճառ դառնալ:

Верховный суд Индии отменил уголовное наказание за супружескую измену, сообщает Lenta со ссылкой на The Indian Express.
Наказание за прелюбодеяние признано архаичным и нарушающим статьи 14 и 21 конституции страны («равенство перед законом» и «защита жизни и личной свободы»). «Измена может стать причиной для гражданского иска и расторжения брака, но не может быть уголовно наказуемым деянием», — заявил один из судей.
Согласно статье 497 Уголовного кодекса Индии, вступление в сексуальные отношения с женщиной, состоящей в браке, без согласия ее супруга карается тюремным заключением на срок до пяти лет или штрафом. Женщина в этом случае признается соучастницей преступления.
Статья подвергалась критике из-за того, что в ней женщина рассматривается как собственность мужчины, пишет India Today. В законе не была отражена измена со стороны мужа, поэтому она не могла стать причиной для расторжения брака по инициативе жены.