2010-2011 թվականների ընթացքում երկաթգծի նշված հատվածն ամբողջությամբ ապամոնտաժվել և հափշտակվել է: Այս մասին հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն։
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչությունում քննվող քրեական գործով իրականացվում են մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ Երևան–Բաքու երկաթուղու Մեղրի-Կապան հատվածի երկաթգիծն ապամոնտաժելու դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Նախնական քննության տվյալներով՝ ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության և «Հարավկովկասյան երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերության միջև կնքված կոնցեսիոն պայմանագրի հիման վրա՝ 01.06.2008թ. հանձնման-ընդունման ակտերի համաձայն՝ Երևան-Բաքու երկաթգծի Մեղրի-Կապան հատվածը՝ շուրջ 40 կմ. երկարությամբ, հանձնվել է ընկերությանը՝ 126.590.817 դրամ մնացորդային արժեքով, սակայն 2010-2011 թվականների ընթացքում երկաթգծի նշված հատվածն ամբողջությամբ ապամոնտաժվել և հափշտակվել է:
Հաշվի առնելով քրեական գործի նախաքննության նկատմամբ հանրության հետաքրքրությունը՝ տեղեկացնում ենք, որ պատճառված հնարավոր նյութական վնասի առկայությունն ու դրա չափը, ինչպես նաև քրեական գործով նշանակություն ունեցող այլ հանգամանքներ պարզելու համար վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից ՍՊԸ-ում նշանակվել է ստուգում, որի կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեին:

В рамках уголовного дела, расследуемого Следственным комитетом Армении, сегодня осуществляются следственные действия в направлении выяснения обстоятельств демонтажа участка Мерги-Капан железной дороги Ереван-Баку.
Согласно данным предварительного расследования, на основании концессионного договора, заключенного между Министерством транспорта и связи и ЗАО «Южно-кавказская железная дорога», согласно актам сдачи-приема от 1 июня 2008 года, участок Мерги-Капан железной дороги Ереван-Баку, длиной примерно в 40 км., был передан компании с остаточной стоимостью в 126.590.817 драмов, однако в течение 2010-2011 гг. данный отрезок железной дороги был полностью демонтирован и разграблен.
С учетом общественного интереса к предварительному расследованию данного уголовного дела сообщаем, что орган, осуществляющий производство, назначил в ЗАО проверки, исполнение которых возложено на Комитет государственных доходов Армении.