2040թ․ Ճապոնիան մարդկանց կյանքի տեւողությամբ առաջին տեղը կզիջի Իսպանիային։ Այս մասին նշվում է Սիեթլի առողջության ցուցանիշների եւ գնահատականի ինստիտուտի գիտնականների հետազոտության մեջ՝ տեղեկացնում է The Lancet ամսագիրը։
Ակնկալվում է, որ Իսպանիայում կյանքի տեւողությունը 85,8 տարի կլինի, իսկ Ճապոնիայում՝ 85,7։ Մեծ Բրիտանիայում այն կկազմի 83,3, Չինաստամում 81,9 տարի։ Հայաստանում այդ ցուցանիշը 77,5-80 կլինի։
Գիտնականների կարծիքով՝ մոտակա տարիներին առողջությանը եւ երկարակեցությանը կարող են սպառնալ ճարպակալումը, արյան բարձր ճնշումը եւ արյան մեջ շաքարի մակարդակը, ինչպես նաեւ ծխելն ու ալկոհոլը՝ տեղեկացնում է The Guardian-ը։
Վաշինգտոնի համալսարանի պրոֆեսոր Քրիստոֆեր Մյուլլերն ասել է, թե Ճապոնիայում մեծացել է ճարպակալում ունեղող եւ ծխող տղամարդկանց թիվը։

Life expectancy in Armenia will be 77.5 to 80 years by 2040.
The aforesaid is stated in a research by the Institute for Health Metrics and Evaluation in Seattle, USA, the Lancet medical journal reported.
In addition, People in Spain are predicted to have the longest life expectancy in the world by 2040—beating Japan into second place. The Spanish are expected to have an average lifespan of 85.8 years by 2040.
But according to researchers, in the years to come, the biggest threats to people’s health and longevity will be obesity, high blood pressure and blood sugar, tobacco use and drinking alcohol, according to The Guardian.