Ստրասբուրգի կենտրոնում հրաձգության զոհերի թիվը հասել է 3-ի, 12 մարդ վիրավորվել է, հայտնում է BBC News-ը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր 2 զոհվածի եւ 11 վիրավորի մասին:
Հրաձիգի անձը անվտանգության ծառայություններին հայտնի է: Ոստիկանությունը զբաղված է նրա որոնումներով:
Հրաձգությունը տեղի է ունեցել քաղաքի կենտրոնում, կենտրոնական հրապարակներից մեկում՝ Պլաս Կլեբերում տեղակայված ծննդյան տոնավաճառի մերձակայքում:
Հակաահաբեկչության դատախազությունում տեղի ունեցածի փաստով քննություն է ընթանում:
Վիրավորներից վեցի վիճակը ծանր է, մնացյալ վեց տուժածները թեթեւ վնասվածքներ են ստացել:
Ֆրանսիայի ՆԳ նախարար Քրիսթոֆ Կաստաները հաստատել է 3 մարդու մահվան փաստը եւ հայտարարել սահմաններին հսկողության ուժեղացման մասին: Նրա խոսքով՝  հրաձիգի որոնումներով զբաղվում են անվտանգության ծառայության 350 աշխատակիցներ:
Նա նաեւ նշել է, որ ծննդյան բոլոր տոնավաճառներում անվտանգության միջոցառումները կուժեղացվեն:
Ոստիկանությունից հայտնել են, որ 29-ամյա կասկածյալը ծնվել է Ստրասբուրգում եւ անվտանգության ծառայություններին հայտնի էր որպես անձ, որը հավանական ահաբեկչական սպառնալիք է ներկայացնում:
BFM TV-ն հայտնում է, որ տղամարդը նախօրեին առավոտյան Նյուդորֆ թաղամասում գտնվող իր բնակարանից փախել է: Ավելի վաղ նրա բնակարանում խուզարկություն էր կատարվել կողոպուտի հետ կապված: Խուզարկության ժամանակ նռնակներ էին հայտնաբերել:
Թաղամասի բնակիչներին կոչ են արել տանից դուրս չգալ չհաստատված տեղեկությունների պատճառով այն մասին, որ ոստիկանները հենց այդ շրջանում են հայտնվել հրաձիգի հետքի վրա:
Մերձակայքում գտնվող Եվրախորհրդարանի շենքը անվտանգության նկատառումներով շրջափակվել է: Եվրախորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Թաջանին թվիթերյան իր էջում կոչ է արել «թույլ չտալ իրենց վախեցնել ահաբեկչական կամ հանցավոր հարձակումներով»:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին երեկոյան Ստրասբուրգի կենտրոնում անհայտ անձը ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակել: SkyNews-ը հայտնում էր, որ զինվորների եւ հրաձիգի միջեւ փոխհրաձգություն է սկսվել: Նա վիրավորվել է, սակայն հասցրել է վիրավորել նաեւ զինված զինվորի նրանց թվից, ովքեր Ֆրանսիայում տեղակայված են  2015 թվականին Փարիզում ահաբեկչությունից հետո ստեղծված «Պահապան» գործողության շրջանակում այն շրջանների պաշտպանության համար, որոնք կարող են ահաբեկչության թիրախ դառնալ:

Количество жертв стрельбы в центре Страсбурга возросло до 3 человек, 12 ранены, уточняет BBC News данные о происшествии, которое произошло накануне в центре французского города.
Ранее сообщалось о двух погибших и 11 раненых.
Стрелок известен службам безопасности. Полиция занимается его поисками.
Стрельба произошла в центре французского города, близ рождественской ярмарки на одной из центральных площадей - Плас-Клебер.
В антитеррористической прокуратуре проводится расследование по факту происшествия.
Состояние шести раненых оценивается, как тяжелое, остальные шестеро пострадавших отделались легкими ранениями.
Кристоф Кастанер подтвердил факт гибели трех человек и заявил об усилении контроля на границах. По его словам, поисками стрелка занимаются 350 сотрудников служб безопасности.
Он также отметил, что будут усилены меры безопасности на всех рождественских ярмарках.
Полиция сообщила, что 29-летний подозреваемый родился в Страсбурге и был известен службам безопасности, как личность, представляющая вероятную террористическую угрозу.
Как сообщает BFM TV, мужчина сбежал из своей квартиры в квартале Нюдорф накануне утром. Ранее в его квартире был проведен обыск в связи с ограблением. В ходе обыска были обнаружены гранаты.
Жителей квартала призвали остаться дома из-за неподтвержденных данных о том, что полиция напала на след стрелка именно в этом районе.
Расположенное поблизости здание Европарламента было заблокировано из соображений безопасности. Президент Европарламента Антонио Таджани призвал на своей странице в Twitter,  «не дать себя запугать террористическими или преступными нападениями».
Напомним, что накануне вечером в центре Страсбурга неизвестный открыл стрельбу из автомата. SkyNews сообщает, что между солдатами и стрелком произошла перестрелка. Он был ранен, но успел также ранить вооруженного солдата, из числа тех, которые были дислоцированы во Франции в рамках операции «Страж», организованной после нападений в Париже в 2015 году для защиты районов, которые могут стать целью терроризма.