Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման  գծում փետրվարի  13-ից 19-ը ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդի կողմից, տարբեր տրամաչափի զենքերի կիրառմամբ  հրադադարի ռեժիմի խախտվել է շուրջ   200 անգամ, որի ընթացքում արձակվել է ավելի քան 1000 կրակոց:
Լեռնային Ղարաբաղի ՊԲ լրատվության եւ քարողչության բաժնից NEWS.am-ին հայտնում են, թե հատկանշական է, որ ի տարբերություն ընթացիկ տարվա նախորդ ժամանակահատվածում արձանագրված խախտումների, այս շաբաթ` փետրվարի 15-ին ժամը 21-ն անց 45-ի սահմանում` շփման գծի հարավային ուղղությամբ, ադրբեջանական դիրքապահներն իրենց նախահարձակ գործողություններում օգտագործել են նաեւ «РПГ-7»  տիպի խոշոր տրամաչափի զինատեսակ:
Հարկ է նաեւ նշել, որ հրադադարի ռեժիմի խախտմանը զուգահեռ, փետրվարի 17-ին առավոտյան ժամը 8:30-ի սահմաններում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտու հյուսիսարեւելյան հատվածում (Ջրաբերդի ուղղությամբ) հակառակորդը հերթական անգամ դիմել է դիվերսիոն գործողության: Հանդիպելով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների կուռ պաշտպանությանը, թշնամու հատուկ նշանակության ջոկատայինները դիմել են փախուստի:
Ըստ նախնական տվյալների` հակառակորդն ունի կորուստներ, ինչի մասին հաստատել են նաեւ ադրբեջանական աղբյուրները: Պաշտպանության բանակը կորուստներ չի կրել:
Չնայած հակառակորդի կողմից դրսեւորած ակտիվությանը, ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները վստահորեն իրականացրել են իրենց առջեւ դրված մարտական խնդիրները:

В период с 6 по 12 февраля на линии соприкосновения вооруженных сил Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана было зарегистрировано 200 случаев нарушения режима прекращения огня. Всего со стороны противника было произведено около 1000 выстрелов.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе АО НКР, ВС Азербайджана 15 февраля в 21:45 использовали для обстрелов гранатомёт «РПГ-7». Параллельно нарушениям режима прекращения огня, 17 февраля в 08:30 на северо-восточном участке линии соприкосновения карабахско-азербайджанских войск (в направлении Джраберда) азербайджанская сторона в очередной раз совершила диверсию.
«Члены отряда специального назначения противника, встретившись с жесткой обороной передовых подразделений Армии обороны, пустились в бегство. По предварительным данным, у противника есть потери, что подтвердили также азербайджанские источники. Армия обороны Нагорного Карабаха не понесла потерь», - отмечается в сообщении АО НКР.