Բրիտանիայի աշխատանքի եւ կենսաթոշակների նախարար Էմբեր Ռադդը ԵՄ-ից երկրի դուրս գալու հարցով երկրորդ հանրաքվեի անցկացումը ճշմարտանման տարբերակ է անվանել, հաղորդում է Financial Times-ը:
Իրադարձությունների նման զարգացումն, ըստ նրա, կարող է տեղի ունենալ, եթե խորհրդարանը հունվարին մերժի Բրյուսելի հետ վարչապետ Թերեզա Մեյի համաձայնագիրը: Ռադդը դարձել է կառավարության անդամներից առաջինը, ով նման կարծիք է արտահայտել:
Նախարարը ITV հեռուստաալիքին հայտնել էր, որ կրկնակի հանրաքվե չի ուզում, «բայց եթե խորհրդարանին չհաջողվեր կոնսենսուսի հասնել, ապա կարծում եմ, որ դրա օգտին լիովին հիմնավորված փաստարկ կլիներ»: Միեւնույն ժամանակ Ռադդը ենթադրություն է հայտնել,  որ բրիտանացիները եւս մեկ հանրաքվե են ուզում:
Հունվարի 14-ին Բրիտանական խորհրդարանի համայնքների պալատի պատգամավորները պետք է ԵՄ-ի եւՄեյի միջեւ համաձայնեցված գործարքին քվեարկեն:
Ավելի վաղ Մեյը դեկտեմբերի 11-ին այս հարցով քվեարկությունը հետաձգել էր՝ խորհրդարանում նման որոշումը պատճառաբանելով նրանով, որ Իռլանդիա կղզում սահմանների հարցը չի կարգավորվել:
Մեյը նաեւ ասել է, որ Եվրոպական միությունից Բրիտանիայի դուրս գալու հարցով երկրորդ հանրաքվե անցկացնելը անդառնալի վնաս կհասցնի բրիտանական կառավարության քաղաքականությանը:
«Եկեք չխախտենք բրիտանացիներին տված խոստումը: Հերթական քվեարկությունը կարող է անդառնալի վնաս հասցնել մեր քաղաքականության ամբողջականությանը », - ասել է Մեյն` ընդգծելով, որ նոր հանրաքվեն ընտրողների համար կասկածի տակ  կդդնի «ժողովրդավարության իրականացման» վերաբերյալ պահպանողականների կարողությունը:
Եվրոպական միությունից Միացյալ Թագավորության դուրս գալու հարցով հանրաքվեն անցկացվել է 2016 թվականի հունիսի 23-ին: Դրանում 51.9 տոկոս արդյունքով հաղթանակ են  տարել եվրաինտեգրման հակառակորդները:

Министр труда и по делам пенсий Великобритании Эмбер Радд назвала правдоподобным вариантом проведение второго референдума по вопросу выхода страны из Евросоюза, передает ТАСС  со ссылкой на  Financial Times.
Подобное развитие событий может, по ее словам, произойти, если парламент отклонит в январе соглашение премьер-министра Терезы Мэй с Брюсселем. Радд стала первой из членов кабмина, кто высказал такое мнение.
Как заявила министр телеканалу ITV, она не хочет повторного референдума, «но если бы парламенту абсолютно не удалось достичь консенсуса, то думаю, что в пользу этого был бы вполне состоятельный довод». В то же время Радд высказала предположение, что вряд ли британцы хотят еще один референдум.
Депутаты Палаты общин британского парламента должны проголосовать по сделке, достигнутой Мэй с сообществом, 14 января. Ранее глава кабинета отложила голосование по этому вопросу, запланированное на 11 декабря, мотивировав в парламенте такое решение неурегулированностью проблемы границы на острове Ирландия.
Мэй также сказала, что проведение второго референдума по вопросу выхода Соединенного Королевства из Евросоюза нанесет непоправимый ущерб политике британского правительства. «Давайте не будем нарушать обещание, данное британскому народу. Очередное голосование нанесет непоправимый ущерб целостности нашей политики», - считает Мэй, подчеркивая, что новый плебисцит поставит под сомнение в глазах избирателей способность консерваторов «реализовывать демократию».
Референдум по вопросу выхода Соединенного Королевства из Евросоюза состоялся 23 июня 2016 года. На нем победу с результатом 51,9% одержали противники евроинтеграции.