Վաղուց հասունացել է շփման գծում պաշտպանության կառուցվածքի փոփոխության անհրաժեշտությունը՝ սկսած պաշտպանության գծի ինժեներական համակարգից: Հունվարի 17-ին ԱԺ նիստում Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերով խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի ղեկավարի պաշտոնի թեկնածության քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց այդ պաշտոնի թեկնածու, «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը՝ պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանի հարցին, որը հետաքրքրվել էր, թե կարելի՞ է արդյոք սահմանին պատանի ժամկետայիններին փոխարինել ավելի փորձառու պայմանագրային զինծառայողներով:
Քոչարյանի խոսքով՝ այս համակարգը ամրապնդման եւ վերադասավորումների առումով որոշ փոփոխության կարիք ունի: «Մենք պետք է փոխենք սահմանին ծառայության սկզբունքները եւ պայմանները: Ես այս մասին մշտապես հրապարակայնորեն ասել եմ: Ես այս մասին ասել եմ նաեւ իմ ընկերներին, եւ ընդդեմ արտահայտած միայն մի փաստարկ է եղել, որ այդ տեսակի բարեփոխումների անցկացման համար մենք ֆինանսական ռեսուրսներ չունենք: Բայց կարծում եմ, որ նման հնարավորություն կարելի է գտնել այս հարցը մեկ այլ՝ Տնտեսական հարցերով խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի հետ քննարկման ճանապարհով: Այդ բարեփոխումները թույլ կտան ապահովել նաեւ որոշ տնտեսական արդյունք»,- պարզաբանեց Անդրանիկ Քոչարյանը:
Ընդ որում՝ նա նշեց, որ եթե այս խնդիրը լուծվի, ապա կարելի է լուծել նաեւ ժողովրդագրության հարցը, ինչպես նաեւ բարձրացնել պայմանագրային զինծառայողների աշխատավարձերը, որոնք կարող են տեղերում պայմաններ ստեղծել իրենց ընտանիքների անդամների ապրելու համար: Իսկ սա, իր հերթին, կնպաստի սահմանամերձ շրջանների զարգացմանը:

Давно назрела необходимость в изменении структуры обороны на линии соприкосновения, начиная с инженерной системы линии обороны. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения кандидатуры на должность главы постоянной парламентской Комиссии по обороне и безопасности 17 января заявил кандидат на эту должность,  депутат от блока «Мой шаг» Андраник Кочарян, отвечая на вопрос секретаря фракции партии «Процветающая Армения» Армана Абовяна, который поинтересовался, можно ли заменить на границе юных солдат-срочников на более опытных военнослужащих контрактной службы.
По словам Кочаряна, данная система нуждается в укреплении и в некотором изменении в плане перестановок. «Мы должны изменить принципы и условия службы на границе. Я об этом всегда публично говорил. Я говорил об этом и моим друзьям, и был лишь один аргумент, высказанный против, который заключается в том, что у нас отсутствуют финансовые ресурсы для проведения такого типа реформ. Но думаю, можно найти такую возможность путем обсуждения данного вопроса с другой постоянной парламентской Комиссией по экономическим вопросам. Данные реформы позволят обеспечить и некоторый экономический эффект», - пояснил Андраник Кочарян.
При этом он отметил, что если данная проблема будет решена, то можно решить и демографический вопрос, а также повысить зарплаты военнослужащим-контрактникам, которые смогут создать на местах соответствующие условия жизни для членов своих семей. А это, в свою очередь, будет способствовать развитию приграничных районов.