ՆԱՏՕ-ն մտադիր չէ Եվրոպայում միջուկային զենքով նոր ցամաքային համակարգեր տեղակայել անգամ ՄՓՀՀՊ-ի չեղարկումից հետո: Sueddeutsche Zeitung-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է դաշինքի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գետեմյուլերը:
Չորեքշաբթի եւ հինգշաբթի Բրյուսելում՝ ՆԱՏՕ-ի կենտրոնական գրասենյակում, պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների բանակցությունները կանցկացվեն, որտեղ գլխավոր թեմաներից մեկը կլինի ՄՓՀՀՊ-ի շուրջ իրավիճակը եւ դաշինքի արձագանքման հնարավոր միջոցները:
«Մենք քննարկելու ենք, թե ինչպես է պետք արձագանքել նոր ռուսական հրթիռներին: Սակայն մենք մտադիր չենք Եվրոպայում միջուկային զենքով նոր ցամաքային համակարգեր տեղակայել», - ասել է Գետեմյուլերը՝ մեկնաբանելով ՄՓՀՀՊ-ի չեղարկմանն արձագանքելու տարբերակները:
Նա հավելել է, որ «բանակցությունների դուռը դեռ բաց է» եւ Վաշինգտոնը դեռեւս պատրաստ է պահպանել պայմանագիրը, եթե Ռուսաստանը ոչնչացնի 9Մ729 հրթիռները, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ փետրվարի 2-ին Վաշինգտոնը սկսում է Ռուսաստանի հետ ՄՓՀՀ պայմանագրից դուրս գալու ընթացակարգը։ Ավելի ուշ նա նշել էր, որ կցանկանար նոր պայմանագիր կնքել:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը փետրվարի 2-ին հայտարարել է, որ ՄՓՀՀՊ-ից ԱՄՆ-ի դուրս գալուն ՌԴ-ն  հայելային կպատասխանի եւ Ռուսաստանը նույնպես կդադարեցնի մասնակցությունը պայմանագրին։ Միեւնույն ժամանակ, Պուտինը հավելել էր, որ զինաթափման վերաբերյալ ՌԴ բոլոր առաջարկությունները «մնում են սեղանին եւ դռները բաց են», բայց պահանջել էր այսուհետ այդ խնդրի շուրջ որեւէ բանակցություն չնախաձեռնել։
Վերջին տարիներին Մոսկվան եւ Վաշինգտոնը պարբերաբար միմյանց մեղադրում են ՄՓՀՀՊ-ն խախտելու մեջ: Ռուսաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ խստորեն հետեւում  է պայմանագրով իր պարտավորություններին: ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել էր, որ Մոսկվան լուրջ հարցեր ունի ԱՄՆ-ին պայմանագրին հետեւելու հետ կապված: Նրա խոսքով Մոսկվայի կողմից ՄՓՀՀՊ-ն խախտելու մասին ԱՄՆ-ի մեղադրանքներն անհիմն են,  9Մ729 հրթիռը, որը կասկածելի է Վաշինգտոնի համար, փորձարկվել է պայմանագրով թույլատրելի հեռահարությամբ:

НАТО не планирует размещать в Европе новые наземные системы с ядерным оружием даже после прекращения действия ДРСМД, заявила замгенсека альянса Роуз Геттемюллер в интервью изданию Sueddeutsche Zeitung.
В среду и четверг в штаб-квартире НАТО в Брюсселе пройдут переговоры глав оборонных ведомств альянса, одной из основных тем на которых станет ситуация вокруг ДРСМД и возможные меры реагирования альянса.
«Мы сейчас обсудим, как надо ответить на новые российские ракеты. При этом у нас нет планов размещать в Европе новые наземные системы с ядерным оружием», - заявила Геттемюллер, комментируя варианты ответа на прекращение действия ДРСМД.
Она добавила, что дверь для переговоров по-прежнему открыта, и Вашингтон все еще готов сохранить договор, если Россия уничтожит ракеты 9M729, передает РИА Новости
Президент США Дональд Трамп заявил ранее, что Вашингтон 2 февраля начинает процедуру выхода из ДРСМД с Россией. Позднее он отметил, что хотел бы заключить новый договор. Глава российского государства Владимир Путин 2 февраля заявил, что Россия зеркально ответит на решение США. Он отметил, что все предложения Москвы по разоружению «остаются на столе и двери открыты», однако потребовал впредь не инициировать никаких переговоров по этой проблеме.
В последние годы Москва и Вашингтон регулярно обвиняют друг друга в нарушении ДРСМД. Россия неоднократно заявляла, что строго соблюдает свои обязательства по договору. Глава МИД РФ Сергей Лавров говорил, что у Москвы есть весьма серьезные вопросы к США по поводу выполнения договора самими американцами. По его словам, обвинения США о нарушении Москвой ДРСМД голословны, ракета 9М729, которая вызывает у Вашингтона подозрения, была испытана на разрешенную договором дальность.
Финляндия после вступления в НАТО не будет размещать у себя ядерное оружие
Министр добавил, что Финляндия, присоединившаяся к Североатлантическому альянсу в апреле, изучает информацию и политические практики, связанные с ядерным оружием...
Франция призывает Турцию и Венгрию ратифицировать  заявку Швеции на вступление в НАТО
Венгрия и Турция в июле сняли вето против вступления Швеции в Атлантический альянс, но не спешат ратифицировать ее членство…