Եթե ուսումնասիրենք տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի 2011թ. գործունեության ծրագիրը, կարելի է համոզվել, որ ուսումնասիրված 12 շուկաներից 7-ում բարձր կենտրոնացում է, մասնավորապես շաքարի շուկայում 100 տոկոս է, մինչդեռ մենաշնորհների առկայությունը արգելվում է օրենքներով եւ Սահմանադրությամբ, խորհրդարանի ամբիոնից հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը:
Դա, ըստ Մինասյանի, վկայությունն է, որ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության համակարգը անարդյունավետ է գործում: «Եթե հանձնաժողովը չի կարողանում գլուխ հանել իրավիճակից, ինչու է պետական ֆինանսավորում ստանում»,- հարց է տվել Մինասյանը: Պատգամավորի կարծիքով, հայկական շուկայում ստեղծված իրավիճակը վկայում է, որ հայկական տնտեսության կառուցվածքը չի ապահովում մրցակցությունը եւ ընդհանուր ոչինչ չունի երկրում ստեղծված իրողությունների հետ:
«Անգամ Հայաստանի վարչապետն է ընդունում, որ տնտեսության մեջ խորը արմատներ են ձգել մենաշնորհներն ու օլգոպոլիաները: Հետեւաբար կառավարության ղեկավարն այս ֆոնին ընդունում է, որ գործադիրն անկարող է պայքարել այդ երեւույթների դեմ»,- հայտարարել է Մինասյանը` հավելելով, որ այդ դեպքում կառավարությունը պետք է հրաժարական տա:

In studying the 2011 program of action of the Armenian State Commission for Protection of Economic Competition, one can see that high market concentration, particularly 100% concentration in the sugar market. However, the Armenian Constitution and laws prohibit monopolies, Artsvik Minasyan, a member of the Armenian Revolutionary Federation Dashnaksutyun (ARF-D) faction, stated in Parliament.
The aforesaid proves ineffectiveness of the economic protection system in Armenia. "If the Commission for Protection of Economic Competition is unable to improve the situation, why are they financed from the budget?" Minasyan asked. According to him, the current situation in the market proves Armenia`s economic structure does not ensure competition and has nothing in common with the real state of affairs.
"Even the Armenian Premier stated that monopolies and oligopolies have taken deep roots in the Armenian economy. So the Premier admits the Government`s impotence in battling the phenomena," Minasyan said. In this case, the Government must resign, he said.
He also harshly criticized the Government`s steps to curb inflation. The MP stressed that preventive measures are more effective. Specifically, ensuring economic competition is the most effective method of curbing inflation. "Prices are rising, the Commission for protection of Economic Competition is staging another show, saying: `Just see, we do fine defaulters`. But the situation is not changing at all," Minasyan said.