Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման  գծում փետրվարի  27-ից մարտի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմը խախտվել է շուրջ 240 անգամ, որի արդյունքում արձանագրվել է ավելի քան 1200 կրակոց:
Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի լրատվության բաժնից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ադրբեջանական բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից ու դիպուկահարային հրացաններից առավել ինտենսիվ կրակահերթեր են իրականացրել մարտի 3-ին եւ 4-ին` կրակային թիրախ ընտրելով շփման գծի հարավարեւելյան, կենտրոնական եւ հյուսիսարեւելյան ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերը:
Ի պատասխան հակառակորդի ակտիվ նախահարձակ գործողությունների, ՊԲ առաջապահ ուժերը գործել են առավել հավասարակշռված եւ նպատակային: Ծախսելով անհամեմատ քիչ քանակությամբ զինամթերք, հայկական ուժերին հաջողվել է շփման գծի ողջ երկարությամբ ճնշել ադրբեջանական բանակի ակտիվությունը:

На линии соприкосновения карабахско-азербайджанских войск с 27 февраля по 5 марта режим прекращения огня был нарушен с азербайджанской стороны 240 раз. Ею совершено 240 выстрелов.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Армии обороны НКР, наиболее активный огонь из разнокалиберного оружия с азербайджанской стороны велся 3-4 марта в юго-восточном, центральном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения.
В ответ на провокации передовые силы Армии обороны предприняли уравновешенные и целенаправленные действия. Им удалось подавить активность противника по всей линии соприкосновения.