«Գաստրո-բակի» բացումը լավ հնարավորություն է տուրիզմից ստացվող հնարավոր եկամուտները տեղի բնակիչներին հասցնելու համար: Այս մասին ապրիլի 17-ին Արենի գյուղում «Գաստրո-բակի» բացումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում ՄԱԿ Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարյասինը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում արդեն բացված մյուս չորսի համեմատ այս «Գաստրո-բակի» առանձնահատկությունն այն է, որ տեղանքը գինեգործության լավ ավանդույթներ ունի: Դրանից բացի, այն գտնվում է այնպիսի կարեւոր զբոսաշրջային վայրերի մոտ, ինչպես Նորավանքը եւ Թռչունների քարանձավը: «Ուստի մենք կարող ենք հույս ունենալ, որ սա հնարավորություն կտա ամբողջ տարվա ընթացքում եկամուտներ ունենալ»,- նշեց նա:
Դմիտրի Մարյասինն ընդգծեց, որ նախագիծը յոթից մեկն է, որոնք ֆինանսավորում է Ռուսաստանի Դաշնությունը: «Մյուս նախագծերից են Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերի աջակցության ծրագիրը, անտառային հրդեհների վտանգների հակազդման ծրագիրը, երիտասարդական ծրագրերի իրականացումը: Դրանից բացի, կան նաեւ էներգաարդյունավետ ստանդարտների ներդրման, «Հայպետհիդրոմետին» աջակցության նախագծեր: Դրանից զատ, Հայաստանի փոխվարչապետի գրասենյակի հետ համատեղ իրականացվում է քաղաքականության ձեւակերպումների հարցում ինովացիոն մոտեցումների ներդրման նախագիծը: Ռուսաստանի կողմից այս նախագծերի ֆինանսավորման ծավալը կազմում է 12 մլն դոլար»,- հավելեց նա:
Նշենք, որ ապրիլի 17-ին տեղի է ունեցել «Գաստրո-բակի» բացման արարողությունը: Նախագիծը ֆինանսավորում է Ռուսաստանի Դաշնությունը, իսկ իրականացնում է ՄԱԿ ԶԾ-ն Հայաստանի տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարության հետ համատեղ՝ «Ինտեգրված գյուղական զբոսաշրջության զարգացման» նախագծի շրջանակում:

Открытие «Гастро-дворика» является хорошей возможностью довести вероятные доходы от туризма до местных жителей. Об этом в беседе с журналистами 17 апреля после открытия «Гастро-дворика» в селе Арени заявил постоянный представитель Программы развития ООН (ПРООН) в Армении Дмитрий Марьясин.
По его словам, главной особенностью этого «Гастро-дворика» от других четырех, которые уже открыты в Армении, в том, что местность имеет хорошие традиции виноделия. Кроме того, он расположен у таких важных туристических мест, как Нораванк и Пещера птиц. «Поэтому мы можем рассчитывать, что это даст возможность иметь доходы круглый год», - отметил он.
Дмитрий Марьясин подчеркнул, что проект является одним из семи, которые финансируются Российской Федерацией. «Другими проектами являются программа поддержки приграничных сел Тавушской области, программа противодействия рискам лесных пожаров, реализация молодежных программ. Кроме того, есть также проекты по внедрению энергоэффективных стандартов, поддержке «Армгосгидромета». Помимо этого, совместно с офисом вице-премьера Армении реализуется проект внедрения инновационных подходов в формулировании политики. Объем финансирования на эти проекты со стороны России составляет 12 млн. долларов», - добавил он.
Отметим, что 17 апреля состоялось церемония открытия «Гастро-дворика». Проект финансируется Российской Федерацией и реализуется ПРООН совместно с Министерством территориального управления и развития Армении в рамках программы «Развития интегрированного сельского туризма».