Այսօրվա դրությամբ պետական կառավարման համակարգը չի կարելի մոբիլ եւ արդյունավետ անվանել։ Այս մասին Ազգային ժողովի նիստում ասել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը «Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում եւ կից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ մտցնելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ ներկա համակարգը վերածվում է անհարկի ծանրաբեռնվածության հարկատուների համար։ «Ընդ որում՝ խոչընդոտներ է ստեղծում արդյունավետության բարձրացման համար։ Գործընթացը կկրի փուլային բնույթ, եւ ոչ ոք չի պատրաստվում բոլորին ազատել անմիջապես։ Կառավարությունը չի պատրաստվում գործել այնքան արագ, որպեսզի դա կարողանար հանգեցնել «անշրջելի հետեւանքների»,- ասել է նախարարը։
Ֆիննախարարի կարծիքով՝ կառավարությունը պարբերաբար պետք է ստուգի պետկառույցները՝ նախարարությունների գործառույթների կրկնման հարցով։ Ընդ որում՝ իր ելույթում Ջանջուղազյանը ոչ մի կոնկրետ թիվ չնշեց պետծառայողների սպասվող ազատումների հետ կապված։ Նշենք, որ Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է կրճատել նախարարությունների թիվը՝ 17-ից հասցնելով 12-ի, լուծարելով մշակույթի, գյուղատնտեսության, էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի նախարարությունները։

As of today, it is not safe to refer to the public administration system as mobile and efficient. This is what Armenia’s Minister of Finance Atom Janjughazyan said while the package of bills on making amendments and supplements to the Law “On the structure and activities of the Government” and related laws was being discussed during the session of the National Assembly.
According to him, the current system is being turned into a needless burden for taxpayers. “It is also creating obstacles for raising the level of efficiency. The changes will be made in stages, and nobody is preparing to lay off all employees at once. The government isn’t preparing to work so quickly to lead the process to “irreversible consequences”,” the minister said.
According to the finance minister, the government has to regularly check the state institutions in order to make sure no ministry performs the same function. In his speech, Janjughazyan failed to mention an exact number of public servants who are expected to be laid off.