Այսօրվա դրությամբ պետական կառավարման համակարգը չի կարելի մոբիլ եւ արդյունավետ անվանել։ Այս մասին Ազգային ժողովի նիստում ասել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը «Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում եւ կից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ մտցնելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ ներկա համակարգը վերածվում է անհարկի ծանրաբեռնվածության հարկատուների համար։ «Ընդ որում՝ խոչընդոտներ է ստեղծում արդյունավետության բարձրացման համար։ Գործընթացը կկրի փուլային բնույթ, եւ ոչ ոք չի պատրաստվում բոլորին ազատել անմիջապես։ Կառավարությունը չի պատրաստվում գործել այնքան արագ, որպեսզի դա կարողանար հանգեցնել «անշրջելի հետեւանքների»,- ասել է նախարարը։
Ֆիննախարարի կարծիքով՝ կառավարությունը պարբերաբար պետք է ստուգի պետկառույցները՝ նախարարությունների գործառույթների կրկնման հարցով։ Ընդ որում՝ իր ելույթում Ջանջուղազյանը ոչ մի կոնկրետ թիվ չնշեց պետծառայողների սպասվող ազատումների հետ կապված։ Նշենք, որ Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է կրճատել նախարարությունների թիվը՝ 17-ից հասցնելով 12-ի, լուծարելով մշակույթի, գյուղատնտեսության, էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի նախարարությունները։

На сегодняшний день, систему государственного правления нельзя назвать мобильной и эффективной. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил министр финансов Армении Атом Джанджугазян при обсуждении пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «О структуре и деятельности Правительства» и смежные законы.
По его словам,  нынешняя система превращается в ненужную нагрузку для налогоплательщиков.  «При этом создает препятствия для повышения эффективности. Процесс будет носить поэтапный характер, и никто не собирается увольнять всех сразу. Правительство не собирается действовать так быстро, чтобы это могло привести к «необратимым последствиям»», - сказал министр.
По мнению главы Минфина, правительство периодически должно проверять госструктуры на вопрос дублирования функций министерств. При этом в своем выступлении Джанджугазян не привел никаких точных цифр в связи с предстоящими увольнениями госслужащих. Отметим, что Правительство Армении планирует сократить численность министерств, доведя их с 17 до 12, ликвидируя министерства культуры, сельского хозяйства, энергетических инфраструктур и природных ресурсов, диаспоры, молодежи и спорта.