Վլադիմիր Ալեքսանդրի Զելենսկին ծնվել է 1978 թվականի հունվարի 25-ին Ուկրաինական (այժմ Ուկրաինա) ԽՍՀ Դնեպրոպետրովսկի մարզի Կրիվոյ Ռոգ քաղաքում: Հայրը՝ Ալեքսանդր Սեմյոնի Զելենսկին (ծնվ. 1947թ.), տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր է, Կրիվոյ Ռոգի Վադիմ Գետմանի անվան տնտեսական ինստիտուտում ինֆորմատիկայի եւ կիրառական ծրագրային ապահովման ամբիոնի վարիչ: Մայրը՝ Ռիմա Վլադիմիրովնան (ծնվ. 1950թ.), ինժեներ է աշխատել, ներկայումս թոշակառու է: Մանկության տարիներին Վլադիմիր Զելենսկին 4 տարի ծնողների հետ ապրել է Մոնղոլիայում, որտեղ աշխատել է նրա հայրը:
Այնուհետ սովորել է Կրիվոյ Ռոգի անգլերենի խորացված ուսուցմամբ № 95 գիմնազիայում, որն ավարտել է 1995 թվականին: Դպրոցական անսամբլում կիթառ է նվագել:
Ներկայացնենք մի քանի հետաքրքիր փաստ Ուկրաինայի նոր նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու կենսագրությունից:
Մանկության տարիներին Զելենսկին ընտանիքի հետ տեղափոխվել է ապրելու Մոնղոլիա, որտեղ նրա հայրը լեռնահարստացման կոմբինատի շինարարությամբ է զբաղվել: Քաղաքական գործչի խոսքով՝ այժմ նրա հոր պատվին քաղաքներից մեկում հուշարձան է կանգնեցված:
Մոնղոլիայում ապրելու 4 տարիներին Զելենսկին մի քանի արտահայտություն է սովորել, մի քանի բան հիշում է նաեւ այսօր:
Ուկրաինա վերադառնալուց հետո Զելենսկին սովորել է անգելերնի խորացված ուսուցմամբ դասարանում եւ երազել ընդունվել «ՄԳԻՄՕ»: Ավելի ուշ նա որոշել է ընդունվել ուկրաինական բուհ, սովորել է միջազգային իրավունք եւ տնտեսագիտություն: Հնարավորություն կար ուսումը Իսրայելում շարունակելու, բայց հայրը թույլ չտվեց:
Դեռահասության տարիներին նրա նախասիրությունները շատ էին. նվագում էր դաշնամուր եւ կիթառ, զբաղվում պարահանդեսային պարերով, հունահռոմեական ըմբշամարտով, ծանր աթլետիկայով, վոլեյբոլով: Զելենսկին սիրում էր նաեւ նամականիշներ հավաքել:
Բուհն ավարտելուց հետո Զելենսկին մասնագիտությամբ մեկ օր էլ չի աշխատել: Հումորիստական ժանրը նրան գրավել էր դեռ ուսանողական նստարանից:
Վլադիմիրը եւ Ելենան երկու երեխաներ ունեն՝ Ալեքսանդր եւ Կիրիլ:
Ամուսիններն աշխատում են միասին: Զելենսկին ինչպես հայտնի է «Կվարտալ 95» ստուդիայի ղեկավարն է: Դա ոչ միայն հումորիստական շոու է, այլեւ զբաղվում է ֆիլմերի եւ սերիլաների արտադրությամբ:
Օրինակ Զելենսկին «Խնամախոս»-ի եւ «Ծառայողական սիրավեպի» նոր տարբերակի սցենարիստն է:
2017 թվականի հայտարարագրի համաձայն՝ Զելենսկուն է պատկանում 353.5 քառ. մ մակերեսով բնակելի տուն, 1.2 հազար քառ. մ մակերեսով հողակտոր, մի քանի բնակարան եւ երկու կայանատեղի:
Նա ունի նաեւ Land Rover Range Rover մեքենա: Բացի այդ հայտարարագրում նշված են Breguet, Tag Heuer, Rolex եւ Bovet ապրանքանիշների ձեռքի ժամացույցներ:

Владимир Александрович Зеленский родился 25 января 1978 г. в г. Кривой Рог Днепропетровской области Украинской ССР (ныне — Украина). Отец — Александр Семенович Зеленский (род. 1947), доктор технических наук, профессор, заведующий кафедрой информатики и прикладного программного обеспечения Криворожского экономического института Киевского национального экономического университета им. Вадима Гетьмана. Мать — Римма Владимировна (род. 1950), работала инженером, в настоящее время на пенсии. В детстве Владимир Зеленский четыре года жил вместе с родителями в Монголии, где работал его отец. Затем учился в криворожской гимназии № 95 с углубленным изучением английского языка, которую окончил в 1995 г. Играл на гитаре в школьном ансамбле, участвовал в художественной самодеятельности, театральных спектаклях, увлекался тяжелой атлетикой и бальными танцами.
Приводим несколько интересных фактов из биографии Владимира Зеленского – нового президента Украины.
В детстве Зеленский вместе с семьей приехал жить в Монголию - его отец строил там горно-обогатительный комбинат. К слову, по словам политика, сейчас в честь его отца в одном из городов установлен памятник.
За четыре года жизни в Монголии Зеленский выучил несколько фраз - что-то он помнит и сегодня.
После возвращения в родную Украину Зеленский учился в классе с углубленным изучением английского языка и мечтал поступить в МГИМО. Позже он решил поступать в украинский вуз - изучал международное право и экономику. К слову, был шанс продолжить учебу в Израиле, но отец не отпустил Владимира туда.
Список увлечений у него в юности был велик: играл на пианино и гитаре, занимался бальными танцами, греко-римской борьбой, тяжелой атлетикой, волейболом. Также Зеленский любил коллекционировать марки.
По специальности после вуза Зеленский не работал ни дня. Юмористический жанр захватил его еще за студенческой скамьей.
У Владимира и Елены двое детей: Александра и Кирилл.
Супруги вместе работают. Зеленский, как известно, является главой студии «Квартал 95». Это не только юмористическое шоу, но и производство фильмов, а также сериалов. Например, именно Зеленский - сценарист «Сватов» и обновленного «Служебного романа».
В соответствии с декларацией за 2017 год, Зеленскому принадлежат жилой дом площадью 353,5 кв. м, земельный участок площадью 1,2 тыс. кв. м, несколько квартир и два парковочных места. У него также есть автомобиль Land Rover Range Rover. Кроме того, в декларации указаны наручные часы от марок Breguet, Tag Heuer, Rolex и Bovet.