Հայաստանի հանրապետության անձնագրի վարկանիշը վերջին 3-4 տարիներին ակտիվորեն բարձրանում է: Ապրիլի 22-ին Ազգային ժողովի նիստին այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Գրիգոր Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, որոնք մտահոգություն հայտնեցին , որ տարածաշրջանի երկրների վարկանիշում հայկական անձնագիրը զգալիրոեն զիջում է:
Հովյաննիսյանը մասնավորապես նշեց, որ Վրաստանը միայն որոշ չափով առաջ է անցել Հայաստանից հաշվի առնելով ԵՄ հետ նոր արտոնագրային ռեժիմը:
«Սակայն ես ցանկանում եմ նշել, որ մենք շատ չենք զիջում նրանց: Մենք աշխատում ենք Աֆրիկայի, Մերձավոր Արեւելքի երկրների եւ այլ տարածաշրջանների հետ: Ադրբեջանի համեմատ նույնպես քիչ ենք զիջում: Նրանք ակտիվորեն աշխատում են իսլամական աշխարհի երկրների հետ, մենք՝ Լատինական Ամերիկայի երկրների եւ այլ տարածաշրջանների հետ, բայց այդ ուղղությամբ դեռ շատ անելիք կա», - պարզաբանեց նա:
Ընդ որում նա նշեց որ, որ վերջին 3-4 տարիներին տվյալ ուղղությամբ դրական դինամիկա կա, քանի որ Հայաստանը սկսել է տարբեր երկրների հետ ավելի հեշտ վիզային ռեժիմներ ստանալ:

Рейтинг паспорта Республики Армении в последние 3-4 года активно растет. Об этом на заседании Национального Собрания Армении 22 апреля заявил заместитель министра иностранных дел республики Григор Ованнисян, отвечая на вопросы депутатов, которые выразили озабоченность в связи с тем, что «армянский паспорт значительно уступает в рейтинге другим странам региона».
Ованнисян, в частности, отметил, что Грузия лишь в некоторой степени опередила Армению с учетом нового льготного режима с ЕС. «Однако я хочу отметить, что мы не сильно отстаем от них. Мы работаем со странами Африки, Ближнего Востока и другими регионами. В сравнении с Азербайджаном отставание также не сильное. Они активно работают со странами исламского мира, мы – со странами Латинской Америки и другими регионами, но еще многое необходимо сделать в данном направлении», - пояснил замминистра.
При этом он отметил, что в последние 3-4 года есть положительная динамика в данном направлении, поскольку Армения стала легче получать льготные визовые режимы с различными странами. «И сейчас Армения ведет переговоры с некоторыми новыми странами», - заключил чиновник.