Հայաստանի հանրապետության անձնագրի վարկանիշը վերջին 3-4 տարիներին ակտիվորեն բարձրանում է: Ապրիլի 22-ին Ազգային ժողովի նիստին այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Գրիգոր Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, որոնք մտահոգություն հայտնեցին , որ տարածաշրջանի երկրների վարկանիշում հայկական անձնագիրը զգալիրոեն զիջում է:
Հովյաննիսյանը մասնավորապես նշեց, որ Վրաստանը միայն որոշ չափով առաջ է անցել Հայաստանից հաշվի առնելով ԵՄ հետ նոր արտոնագրային ռեժիմը:
«Սակայն ես ցանկանում եմ նշել, որ մենք շատ չենք զիջում նրանց: Մենք աշխատում ենք Աֆրիկայի, Մերձավոր Արեւելքի երկրների եւ այլ տարածաշրջանների հետ: Ադրբեջանի համեմատ նույնպես քիչ ենք զիջում: Նրանք ակտիվորեն աշխատում են իսլամական աշխարհի երկրների հետ, մենք՝ Լատինական Ամերիկայի երկրների եւ այլ տարածաշրջանների հետ, բայց այդ ուղղությամբ դեռ շատ անելիք կա», - պարզաբանեց նա:
Ընդ որում նա նշեց որ, որ վերջին 3-4 տարիներին տվյալ ուղղությամբ դրական դինամիկա կա, քանի որ Հայաստանը սկսել է տարբեր երկրների հետ ավելի հեշտ վիզային ռեժիմներ ստանալ:

The rating of the Armenian passport is actively growing in the last 3-4 years, Armenian Deputy Foreign Minister Grigor Hovhannisyan said on Monday in the Armenian Natoinal Assembly.
According to him, Georgia is only to some extent ahead of Armenia in view of the new preferential treatment with the EU.
“But I would like to note, that we are not far behind them. We work with countries in Africa, the Middle East and other regions, he said adding that in comparison with Azerbaijan, who is working with the Islamic world, Armenia works with the countries of Latin America and other regions.
According to him, there is a positive trend in this direction in the last 3-4 years, since Armenia has become easier to get preferential visa regimes with various states.