Իրավապաշտպան Ամալ Քլունին արդարություն է պահանջում «սեռական բռնության համաճարակի» զոհերիի համար՝ կապված Իրաքում եւ Սիրիայում «Իսլամական պետության» ծայրահեղականների կողմից բռնաբարությունների հետ՝ հայտնում է AP-ը։
Դերասան Ջորջ Քլունիի կինը մարտահրավեր է նետել ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդին՝ կոչ անելով «կանգնել պատմության ճիշտ կողմում» եւ աջակցել ԻՊ-ի զինյալների հանդեպ հետապնդումներին այնպես, ինչպես դաշնակիցներն էին Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո հետապնդում նացիստական հանցագործներին։
Ամալ Քլունին Նոբելյան մրցանակակիր, ահաբեկիչների կողմից սեռական բռնության ենթարկված Նադիմ Մուրադի իրավական խորհրդատուն է։ Մուրադը նշել է, որ պատրաստ է մրցանակը փոխարինել իր մորը եւ եղբայրներին սպանողների հետ դատարանում հայտնվելու հնարավորությամբ, եւ նրանց հետ, ովքեր դաժանորեն եւ բազնիցս բռնաբարել են իրեն։

Правозащитник Амаль Клуни требует справедливости для жертв «эпидемии сексуального насилия» в конфликтах в связи с  изнасилованиями со стороны экстремистов «Исламского государства» в Ираке и Сирии, передает AP․
Жена актера Джорджа Клуни бросила вызов Совету Безопасности ООН,  призвав «встать на правильную сторону истории» и поддержать преследование боевиков ИГ, так же союзники преследовали нацистских преступников после Второй мировой войны.
Клуни является юрисконсультом лауреата Нобелевской премии мира Надии Мурад, которая подверглась сексуальному насилию со стороны террористов. Мурад отметила, что готова обменять свою премию на шанс оказаться в суде с теми, кто убил ее мать и  братьев, и теми, кто жестоко и неоднократно насиловал ее.