Հայաստանի կառավարությունը երկարատեւ խորհրդածություններից հետո, վերջապես, խորհրդարանին ներկայացրեց իր նոր կառուցվածքը, եւ մեր ներկայացրած 8 առաջարկներից ոչ մեկը չէր ընդունվել: Այս մասին ապրիլի 25-ին ԱԺ-ում ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության եւ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ կառավարությունը գնաց չափազանց ապակառուցողական ճանապարհով: «Ըստ էության, չի ընդունվել որեւիցե կառուցողական քննադատություն: Ես բացասաբար եմ գնահատում նաեւ արդարադատության նախարարի զեկույցը եւ եզրափակիչ ելույթը»,- շեշտեց սրտնեղված Մարուքյանը:
Նա անուշադրության չմատնեց նաեւ Կառավարության կառուցվածքում փոփոխությունների հարցի քննարկման ժամանակ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանի պահվածքը՝ նշելով, որ նոր խորհրդարանում առաջին անգամ քննարկվում էր խմբակցության առաջ քաշած հարցն այն մասին, թե ով է կրճատվելու, ինչ չափի կրճատումներ են լինելու, ինչու եւ երբ, դրա փոխարեն ինչ է առաջարկվում, եւ իրենք ինչպիսի պատկերացում ունեն ընդհանրապես պետական կառավարման համակարգի վերաբերյալ: «Մեզ ներկայացրին խայտառակ գրավոր պատասխան, եւ մենք հուսով էինք, որ բանավոր պատասխանը կարող է գոհացնող լինել, սակայն պարզվեց, որ բանավորը շատ ավելի վատթար էր եւ խայտառակ: Արդյունքում մենք օգտվեցինք Կանոնակարգի մեխանիզմից, որը թույլ է տալիս բարձրացնել Կառավարության անդամի հետագա պաշտոնավարման հարցը: Տեղի ունեցավ քվեարկություն, եւ այս հարցը մերժվեց, ընդ որում՝ 41 պատգամավոր ֆինանսների նախարարին դեմ էր քվեարկել: Այսինքն՝ խորհրդարանական համակարգի պարագայում կառավարությունում անդամ կա, որի դեմ է հանդես եկել 41 պատգամավոր: Իմ կարծիքով՝ սա Կառավարությանն ազդանշան է, որ այս նախարարը խնդիրներ ունի, եւ նրա ապագան աղոտ է: Սա դաս կդառնա մնացյալի համար, որպեսզի խորհրդարանում իրենց նման կերպ չպահեն»,- ասաց «Լուսավոր Հայաստանի» ղեկավարը:

Правительство Армении после длительного раздумья, наконец, представило парламенту свою новую структуру, и ни одно из внесенных нами восьми предложений принято не было. Об этом на традиционных брифингах в Национальном Собрании 25 апреля заявил руководитель партии «Светлая Армения» и ее парламентской фракции Эдмон Марукян.
По его оценке, Правительство пошло по очень деструктивному пути. «По сути, не принята какая-либо конструктивная критика. Я негативно оцениваю также доклад и заключительное выступление министра юстиции», - подчеркнул раздосадованный Марукян.
Он также не обошел вниманием и поведение министра финансов Атома Джанджугазяна во время обсуждения вопроса об изменении структуры Правительства, отметив, что впервые в новом парламенте обсуждался выдвинутый фракцией вопрос о том, кто будет сокращен, в каком размере, почему и когда, что предлагается вместо этого и какое у них представление о системе государственного управления в целом. «Нам представили позорный письменный ответ, и мы надеялись, что устный ответ может быть удовлетворительным, однако выяснилось, что устный намного хуже и позорнее. В результате мы воспользовались механизмом Регламента, который позволяет поставить вопрос дальнейшего пребывания в должности члена Правительства. Состоялось голосование, и этот вопрос был отклонен, при этом 41депутат проголосовал против министра финансов. То есть в кабинете министров при парламентской системе есть член, против которого выступил 41 депутат. На мой взгляд, это сигнал Правительству, что у этого министра есть проблемы, и его будущее призрачно. Это станет уроком для остальных, чтобы подобным образом не вели себя в парламенте», - сказал глава «Светлой Армении».