Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առաջիկայում կայցելի Չինաստան, որտեղ կհանդիպի երկրի նախագահին և վարչապետին։ Այս մասին նա տեղեկացրեց այսօր՝ մայիսի 8-ին, իր պաշտոնավարման մեկ տարին ամփոփող մեծ ասուլիսի ժամանակ:
Հարցին, թե Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգում Վրաստանի, Իրանի և Չինաստանի հետ հարաբերութուններում վերանայման անհրաժեշտության հարց կա՞, որպեսզի ավելի արագ զարգանան դրանք, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց՝ ասելով, որ վերանայումը լավ տերմին չէ, բայց մենք պետք է առավել հավակնոտ լինենք Վրաստանի, Իրանի, Չինաստանի հետ հարաբերություններում:
«Առաջիկայում պատրաստվում եմ այց կատարել Չինաստան, որտեղ նաև նախատեսվում է Չինաստանի ղեկավարության՝ նախագահի, վարչապետի հետ հանդիպում: Կմասնակցենք Ասիական քաղաքակրթություն ֆորումին: Կարծում եմ՝ այդ այցը լավ առիթ է, որպեսզի նոր խթան հաղորդենք հայ-չինական հարաբերություններին»,- ասաց վարչապետը:

Prime Minister Nikol Pashinyan will soon visit China where he will meet with the country’s president and head of government. This is what the Prime Minister informed during his May 8 press conference.
When asked if there is a need to revise Armenia’s foreign policy agenda in regard to Armenia’s relations with Georgia, Iran and China so that those relations can develop more quickly, Pashinyan said there is a need to be more pretentious in regard to relations with Georgia, Iran and China.
“I will soon be paying a visit to China where I will meet with China’s top officials. I will also participate in the Asian Civilization Forum. I believe my visit serves as a good opportunity for Armenia to give a new impetus to Armenian-Chinese relations,” the Prime Minister said.