«Արժանի աշխատանք» ծրագիրը մի քանի առաջնահերթություններ ունի, ավելի ճիշտ՝ երեք։ Այս մասին մայիսի 14-ին լրագրողներին ասաց Հայաստանի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը։
Առաջին գերակայությունը, ըստ նրա, աշխատանքային իրավահարաբերությունների կարգավորումն է։ «Այստեղ մենք սպասում ենք օրենսդրական բարեփոխումներ միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան։ Երկրորդ առաջնահերթությունը զբաղվածության քաղաքականության բարելավումն է, մասնավորապես՝ կանանց եւ տղամարդկանց, աշխատանքի շուկայում խոցելի խմբերի համար հավասար հնարավորությունների ստեղծումը։ Երրորդ առաջնահերթությունն այն գործողությունն է, որն ուղղված է սոցիալական գերազանցությանը, որը նախատեսում է կոլեկտիվ բանակցությունների ամրապնդում»,- պարզաբանել է Բաթոյանը։
Իր հերթին, Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն Հանց Քոլերն ընդգծել է, որ «արժանի աշխատանքը» նշանակում է աշխատանք, որի դիմաց արժանի աշխատավարձ ես ստանում, աշխատանքի լավ պայմաններ եւ սոցիալական պաշտպանություն։ «Այս ամենին հասնելու համար գոյություն ունեն ԱՄԿ կոնվենցիաներ, որոնք պետք է ստորագրվեն եւ վավերացվեն անդամ պետությունների կողմից։ Այս ծրագրի նպատակը կառավարությանն աջակցելն է կոնվենցիաներն իրականացնելիս, որոնք ստորագրել է նաեւ Հայաստանը»,- նշել է Քոլերը՝ ավելացնելով, որ «արժանի աշխատանքը» նաեւ պայքար է մանկական հարկադիր աշխատանքի, ինչպես նաեւ խտրականության դեմ։

Программа «Достойный труд» имеет несколько приоритетов, а точнее три. Об этом в рамках презентации программы заявила журналистам 14 мая министр труда и социальных вопросов Армении Заруи Батоян.
Первым приоритетом, по ее словам, является регулирование трудовых правоотношений. «Здесь мы ожидаем законодательные реформы в соответствии с международными стандартами. Второй приоритет – улучшение политики занятости, в частности, создание равных возможностей для женщин и мужчин, уязвимых групп на рынке труда. Третий приоритет – это действие, направленное на социальное превосходство, которое предполагает укрепление коллективных переговоров», - пояснила Батоян.
В свою очередь, директор Регионального офиса международной организации труда в Европе и Центральной Азии Ханц Коллер подчеркнул, что «достойный труд» означает работу, за которую получаешь достойную зарплату, хорошие условия труда, и социальную защиту. «Для достижения всего этого существуют Конвенции МОТ, которые должны быть подписаны и ратифицированы государствами-членами. Цель этой программы – содействие Правительству в реализации этих конвенций, подписанных в том числе и Арменией», - отметил Коллер, добавив, что «достойный труд» – это также борьба с принудительным детским трудом, а также дискриминацией.