Աշխատանքային այցով Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում գտնվող Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր այցելել է «Աստանա» միջազգային ֆինանսական կենտրոն (ԱՄՖԿ)։
Կենտրոնի կառավարիչ Կայրաթ Կելիմբետովի ուղեկցությամբ նախագահ Արմեն Սարգսյանը շրջել է միջազգային ֆինանսական կենտրոնում, ծանոթացել գործունեության նպատակներին, սկզբունքներին ու հեռանկարներին։
Նշելով, որ ֆինանսական այս հանգույցի գործունեությունը հիմնված է բրիտանական իրավունքի սկզբունքների վրա՝ Կայրաթ Կելիմբետովն ասել է, որ այս հանգամանքը կենտրոնի գործունեությունը եզակի է դարձնում ինչպես Ղազախստանում, այնպես էլ ողջ եվրասիական տարածաշրջանում։
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը կենտրոնի ղեկավարների հետ խոսել է համագործակցության հնարավորությունների մասին: Կայրաթ Կելիմբետովն իր հերթին նշել է, որ իրենք եւս ցանկություն ունեն համագործակցելու Հայաստանի հետ եւ աշխատելու այնպիսի ուղղություններով, ինչպիսիք են ակտիվների, մասնավոր իրավունքի կառավարումը, ֆինանսական տեխնոլոգիաները:
Նշելով, որ տպավորված է կենտրոնի գործունեությամբ՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է. «Կա տեսլական՝ ունենալու նման ինստիտուտ նաեւ Հայաստանում, ընդհանուր համագործակցություն հաստատել նաեւ ձեզ հետ: Մենք պետք է ուսումնասիրենք սա: Ես մեծապես տպավորված եմ եւ իմ տպավորությունները կիսելու եմ կառավարության ու Կենտրոնական բանկի հետ: Գուցե սկսենք մտածել, թե ինչ կարող ենք անել միասին»։
Նա նշել է, որ Հայաստանը, Եվրասիական տնտեսական միության անդամ լինելով, սերտ հարաբերություններ ունի նաեւ Եվրամիության հետ, ուստի կարող է կամրջի դեր կատարել, ինչը համագործակցության պարագայում միայն դրականորեն կազդի ԱՄՖԿ գործունեության վրա:

Находящийся с рабочим визитом в Казахстане президент Армении Армен Саргсян посетил Международный финансовый центр «Астана» (МФЦА) в Нур-Султане.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе президента республики, Саркисян в сопровождении управляющего центра Кайрата Келимбетова обошел международную финансовую структуру, ознакомился с целями, принципами и перспективами ее деятельности. Отметив, что деятельность этого финансового узла основана на принципах британского права, Кайрат Келимбетов подчеркнул, что данный факт делает деятельность центра уникальной как в Казахстане, так и во всем евразийском регионе.
В свою очередь, Армен Саркисян обсудил с руководителями упомянутого центра  возможности сотрудничества.  Келимбетов, в частности, отметил, что они также хотят сотрудничать с Арменией и работать в таких направлениях, как управление активами, частное право и финансовые технологии.
Отметив, что деятельность Центра произвела на него впечатление, Саркисян заявил: «Есть видение иметь и в Армении такой институт, а также наладить совместное сотрудничество с вами. Мы должны изучить это. Я очень впечатлен и поделюсь своими впечатлениями с представителями Правительства и Центрального банка. Может начнем думать над тем, что мы можем сделать вместе».
Он также отметил, что Армения, будучи членом Евразийского экономического союза, имеет тесные отношения и с Европейским союзом, поэтому она может играть роль моста, что в плане сотрудничества будет иметь только положительное влияние на деятельность МФЦА.