Միասնական պետական ռեեստրում հրապարակվել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու 2018 թվականի հայտարարագիրը։ Պետության ղեկավարը բացահայտել է սեփականությունը, որը պատկանում է իրեն, կնոջը՝ Ելենային եւ նրանց համատեղ ունեցվածքն է, տեղեկացնում է TCN-ն։
Զելենսկու անունով ձեւակերպված է բնակելի տուն 353,3 քառ. մետր  եւ հողակտոր Կիեւի մարզի Իվանկովիչիում, ինչպես նաեւ երկու բնակարան Կիեւում՝ 386 քառ. մետր ընդհանուր մակերեսով եւ երկու կայանատեղի։ 2007-ին ձեռք բերված բնակարանը՝ 354,5 քառ. մետր մակերեսով, Զելենսկու եւ նրա վաղեմի բիզնես գործընկերներ Բորիս եւ Սերգեյ Շեֆիրների ընդհանուր սեփականությունն է։ Եվս մեկ բնակարան մայրաքաղաքում՝ 198,6 քառ. մետր մակերեսով, ձեւակերպված է Զելենսկու եւ Սերգեյ Շեֆիրի անունով։
Կնոջ՝ Ելենայի անունով գրանցված է մեկ բնակարան Յալթայում՝ 129,8 քառ. մետր մակերեսով եւ կայանատեղի, ինչպես նաեւ բնակարան մայրաքաղաքում՝ 284 քառ. մետր մակերեսով։ Ընդ որում՝ մայրաքաղաքում ոչ բնակելի 337,8 քառ. մետր տարածքը հավասար կիսված է Ելենայի եւ Լարիսայի ու Ելենա Շեֆիրի միջեւ։ Եվս մեկ տարածք՝ 305 քառ. մետր, Ելենան կիսում է Սերգեյ Շեֆիրի հետ։
Նախագահ Զելենսկին եւ նրա կինը 2018 թվականին բաժին ունեին երկու բրիտանական տներում։ Նա հայտարարագրում նշել է երկու բնակարան Ուկրաինայի մայրաքաղաքում եւ երեք կայանատեղի, որոնք կիպրոսյան Ելդորանտե Լիմիթեդ ընկերության սեփականությունն են։ Սան Թոմաս Ս.Գ.Լ. ընկերությունը Իտալիայում ունի 413 քառ. մետր մակերես։ Զելենսկիների անունով գրանցված են հյուրանոցային համարներ Վրաստանում՝ 436 քառ. մետր ընդհանուր տարածքով։
Ընտանիքը անցած տարի ուներ նաեւ 2016 թվականի Range Rover եւ 2014 թվականի Mercedes-Benz 500 4 MATIC ավտոմեքենաներ։
Բացի այդ, Զելենսկիների ընտանիքը 2018-ին ուներ արժեթղթեր կիպրոսյան ընկերություններում, կորպորատիվ իրավունքների «Կվարտալ 95 ստուդիայում», պատենտներ։ Նախագահական զույգը 11 ընկերությունների շահառու է, որոնք գրանցված են Ուկրաինայում, Իտալիայում, Բելիզում եւ Կիպրոսում։
«Կվարտալ 95» ընկերությունում Զելենսկին ստացել է 4,16 մլն գրիվնա աշխատավարձ, իսկ Ելենան՝ 1,11 մլն։ Ձեռներեցային գործունեության եկամուտը կազմել է 4,13 մլն գրիվնա, գույքի վարձակալման եկամուտը՝ 979 հազար։ Բանկերի տոկոսները կազմել են 968 հազար։ Հայտարարագրված ունեցվածքի մեջ կան նաեւ ապահովագրական վճարներ, ռոյալթիներ։
Անցած տարի Զելենսկիները բանկում ունեին ավելի քան  438 մլն դոլար, աննշան գումար եվրոյով եւ ավելի քան 100 հազար գրիվնա։ Կանխիկ՝ 190 հազար դոլար, 62 հազար եվրո, 150 հազար գրիվնա։ Ի դեպ, նախագահը նաեւ վարկեր ունի։ Մասնավորապես, ՕՏՊ բանկում փոխ է վերցրել 200 հազար գրիվնա, «Պրիվատբանկում»՝ 400 հազար գրիվնա, եւ 1 775 935 բրիտանական ֆունտ Բելիզում։

В Едином государственном реестре деклараций опубликована декларация президента Владимира Зеленского за 2018 год. Глава государства раскрыл собственность, которая была на нем, его жене Елене и в совместном владении, сообщает TCN.
На Зеленского оформлен жилой дом площадью 353,5 кв. м и земельный участок в Иванковичах Киевской области, а также две квартиры в Киеве общей площадью свыше 386 кв м. и два парковочных места. Приобретенная в 2007 году квартира площадью 254.5 кв. м в совместной собственности Зеленского и его давних бизнес-партнеров Бориса и Сергея Шефиров. Еще одна квартира в столице площадью 198,6 кв. м оформлена поровну на Зеленского и Сергея Шефира.
На жену Елену зарегистрирована одна квартира в Ялте площадью 129,8 кв. м и парковочное место, а также квартира в столице на 284 кв м. При этом нежилое помещение в столице на 337,8 кв. м поровну разделено между Еленой и Ларисой и Еленой Шефирами. Еще одно помещение 305 кв м Елена делит с Сергеем Шефиром.
Президент Зеленский и его жена в 2018 году имели доли в двух британских квартирах. Он внес в декларацию две квартиры в украинской столице и три парковочных места, которые являются собственностью кипрской фирмы Ельдоранте Лимитед. Компания Сан Томмасо С.Г.Л. владеет в Италии жилыми домами площадями 413 кв м каждый. Среди незавершенного строительства на Зеленских зарегистрированы гостиничные номера в Грузии общей площадью 436 кв м.
Семья передвигалась в прошлом году на авто Range Rover 2016 года и Mercedes-Benz 500 4 MATIC 2014 года выпуска.
Кроме того, семья Зеленских владела в 2018 году ценными бумагами в ряде кипрских компаний, корпоративными правами в «Студии Квартал 95» и других, патентами. Президентская чета является конечными бенефициарами 11 фирм с пропиской в Украине, Италии, Белизе и на Кипре.
В компании «Квартал 95» Зеленский получил зарплату в размере 4,16 млн грн, а Елена - 1,11 млн грн. Доход от предпринимательской деятельности составил 4,13 млн грн, доход от предоставления имущества в аренду - почти 979 тыс. грн. Полученные в банках проценты - почти 968 тыс. грн. Также среди задекларированного есть страховые выплаты, роялти.
В прошлом году Зеленские держали в банках свыше 438 тыс. долл., незначительную сумму в евро и свыше 100 тыс грн. Наличными - 190 тыс. долл., 62 тыс. евро, 150 тыс. грн. Впрочем, президент также кредитовался. В частности, в ОТП Банке одолжил 200 тыс. грн, в «Приватбанке» - 400 тыс. грн и 1 775 935 британских фунтов в Белизе.