Հայաստանում Լեհաստանի նախկին դեսպան Յեժի Մարեկ Նովակովսկին զարմացած է դատարանների ելքերն ու մուտքերը փակելու`ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կոչի վրա: Այս մասին նա ասել է հայաստանցի լրագրողների հետ Լեհաստանի Արեւելյան Եվրոպայի ուսումնասիրությունների կենտրոնում կայացած հանդիպման ժամանակ, հաղորդում է «Aravot.am»-ը:
Նրա կարծիքով, Նիկոլ Փաշինյանը դեռ չի հասկացել պետության ղեկավարի եւ հեղափոխության ղեկավարի տարբերությունը: Դեսպանն աբսուրդի ժանրից է համարում այն, ինչ որ կատարվեց, նկատի ունի, որ դատաիրավական բարեփոխումների մասին նախաձեռնությունները արագ առաջ եկան Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելուց հետո:
Նովակովսկին, իհարկե, դատական համակարգի առողջացմանը կողմ է, բայց այդ ամենին այլ անուն տալ չի կարող, քան գործադիր իշխանության կողմից դատական իշխանությանն իրեն հնազանդեցնելը: Յեժի Մարեկ Նովակովսկին առհասարակ չի հասկանում, թե ինչո՞ւ Նիկոլ Փաշինյանի համար թիվ մեկ խնդիրը դարձավ Ռոբերտ Քոչարյանին, Յուրի Խաչատուրովին եւ մյուսներին «նստեցնելը», մինչդեռ նրանից սպասվում էին կոռուպցիայի դեմ իրական պայքար եւ համակարգային փոփոխություններ:
Դեսպանը մտավախություններ ունի, որ Նիկոլ Փաշինյանին տրված հանրային վստահության պաշարը շատ արագ կարող է մսխվել:

Former Ambassador of Poland to Armenia Yezhi Marek Novakovsky is surprised by the call of Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan to block the entrances to and exits from courts in Armenia. This is what he said during a press conference at the Center for East European Studies in Poland, reports Aravot.am.
According to him, Nikol Pashinyan still hasn’t understood the difference between being the head of state and being the leader of a revolution. The ambassador says what happened was absurd and said what he means by that is that the initiatives for judicial and legal reforms were declared quickly after the preventive measure of second President of Armenia Robert Kocharyan was changed.
Of course, Novakovsky supports the reforms in the judiciary, but he can only call this the government’s efforts to make the judicial power be submissive to the government. In general, Novakovsky doesn’t understand why jailing Robert Kocharyan, Yuri Khachaturov and other ex-officials became the priority issue for Nikol Pashinyan when people were expecting him to lead a real fight against corruption and make structural changes.