Աշխարհը հույս ունի, որ Հյուսիսային Կորեան եւ Միացյալ Նահանգները կկարողանան շփվել միմյանց հետ, եւ որպեսզի բանակցությունները հաջող լինեն, ասել է Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ հանդիպման ժամանակ։ Նա բարձր է գնահատել Փհենյանի միջուկաթափման ջանքերը, տեղեկացնում է Reuters-ը։
Ցզինպինը նշել է, որ եկել է Փհենյան, որպեսզի ամրապնդի ավանդական բարեկամությունն ու առաջ մղի քաղաքական գործընթացը Կորեական թերակղզու հիմնախնդրի լուծման համար։ Նա դրական է գնահատել թերակղզում խաղաղության եւ կայունության ապահովման եւ միջուկաթափմանն աջակցելու Հյուսիսային Կորեայի ջանքերը։
«Իրավիճակը Կորեական թերակղզում վերաբերում է նաեւ կայունությանը տարածաշրջանում։ Միջազգային հանրությունը հույս ունի, որ Հյուսիսային Կորեան եւ Միացյալ Նահանգները կկարողանան բանակցություններ վարել եւ հասնել արդյունքների»։
Նրա խոսքով՝ Չինաստանը պատրաստ է ուժերի ներածին չափ օգնություն ցուցաբերել Հյուսիսային Կովկասի հիմնախնդիրների լուծմանը անվտանգության եւ զարգացման գործում։
Կիմ Չեն Ընը նշել է, որ անցած տարի Հյուսիսային Կորեան նախաձեռնել է բազմաթիվ դրական քայլեր, որպեսզի խուսափի լարվածությունից։ «Բայց նրանք դրական պատասխան չեն ստացել համապատասխան կողմից։ Դա այն չէ, ինչ Հյուսիսային Կորեան կցանկանար տեսնել»,- նշել է նա։

Мир надеется, что Северная Корея и Соединенные Штаты смогут общаться друг с другом, и чтобы переговоры будут успешными, заявил  президент КНР  Си Цзиньпин на встрече с  северокорейским лидером Ким Чен Ыном. Он высоко оценил усилия Пхеньяна по денуклеаризации, передает Reuters.
Цзиньпин отметил, что приехал в Пхеньян, чтобы укрепить традиционную дружбу и продвинуть политический процесс для решения проблемы Корейского полуострова. Он положительно оценил  усилия Северной Кореи по обеспечению мира и стабильности на полуострове и содействию денуклеаризации.
«Ситуация на Корейском полуострове касается мира и стабильности в регионе. Международное сообщество надеется, что Северная Корея и Соединенные Штаты смогут вести переговоры и добиться результатов».
По  его словам, Китай готов оказать посильную помощь в решении проблем Северной Кореи в области безопасности и развития.
Ким Чен Ын отметил, что в прошлом году Северная Корея предприняла много позитивных шагов, чтобы избежать напряженности. «Но они не получили положительного ответа от соответствующей стороны. Это не то, что Северная Корея хотела бы увидеть», - отметил он.