Երեւան քաղաքի դատարանի դատավոր Լիլիթ Սարգսյանի որոշմամբ Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի գործի վարույթը կարճվել է՝ հայցվորի կողմից հայցից հրաժարվելու հիմքով։ Դատարանի որոշումը հրապարակել է այսօր՝ հունիսի 24–ին։ Դատարանը միաժամանակ որոշել է հայցվորից հօգուտ պատասխանողի որպես դատական ծախսերի փոխհատուցում բռնագանձել 200 հազար դրամ։
NEWS.am–ի հետ զրույցում հայցվորի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանը հայտնեց, որ ողջամիտ չի համարում 200.000 դրամ բռնագանձելու որոշումը և այն կբողոքարկի։
Նշենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը 2018 թվականի սեպտեմբերի 17-ին դիմել էր Երևան քաղաքի դատարան՝ հրապարակայնորեն արտահայտված զրպարտությունից պատիվը եւ արժանապատվությունը պաշտպանելու պահանջով: Հայցադիմում ներկայացնելու առիթը Ֆրանսիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի հրապարակային հայտարարությունն է՝ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի եւ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հեռախոսազրույցի վերաբերյալ: Հայցվոր կողմը զրպարտություն է համարում Փաշինյանի զրույցի հետեւյալ հատվածը. «Կամ թեկուզ Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու մեկնաբանությունը: Ասում է՝ անձեռնմխելի է: Ի՞նչ է նշանակում անձեռնմխելի: Այսինքն, կարելի է մարդկանց սպանությունը կազմակերպել ու ասել. «Ես անձեռնմխելի՞ եմ»: Այդ որտե՞ղ է այդպես գրած»:
Քոչարյանի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանը հայտարարել էր, որ հայցվորը պատրաստ է հրաժարվել հայցից, եթե Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակային հայտարարի, որ այդ արտահայտությունն ուղղված չի եղել Ռոբերտ Քոչարյանին։
Փաշինյանի ներկայացուցիչ Գևորգ Գյոզալյանն էլ Փաշինյանի անունից հայտարարել էր, որ վարչապետը նկատի չի ունեցել Քոչարյանին, ինչից հետո Ալումյանը հայցից հրաժարվել էր։

Upon the decision of Judge Lilit Sargsyan of Yerevan city court, the proceedings of the case of Robert Kocharyan vs Nikol Pashinyan has been terminated based on fact that the plaintiff discontionued the claim. The court published its decision today and decided to confiscate AMD 200,000 from the plaintiff as compensation for court costs.
In an interview with Armenian News-NEWS.am, the plaintiff’s attorney Hayk Alumyan informed that he doesn’t consider the decision on confiscating AMD 200,000 reasonable and will appeal it.
On September 17, 2018, second President of Armenia Robert Kocharyan applied to a Yerevan city court with the demand to defend his honor and dignity from publicly expressed slander. This came after the statement that Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan made during his working visit to France in regard to the phone conversation between Director of the National Security Service Artur Vanetsyan and Head of the Special Investigation Service Sasun Khachatryan. The plaintiff considered the following part of Pashinyan’s statement slander: “Or even the interpretation of Robert Kocharyan’s release…He says he has immunity. What does immunity mean? In other words, one can organize murders and then say “I am immune”? Where is that written?”
Kocharyan’s attorney Hayk Alumyan declared that the plaintiff is ready to discontinue the claim, if Nikol Pashinyan publicly declares that that statement was not addressed to Robert Kocharyan.
On behalf of Nikol Pashinyan, Pashinyan’s attorney Gevorg Gyozalyan declared that the Prime Minister hadn’t referred to Kocharyan, after which Alumyan discontinued the claim.