Լավ կլիներ, եթե Հայաստանն ու Թուրքիան կարողանային առաջընթացի հասնել երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման հարցում եւ վավերացնել նախկինում ստորագրված արձանագրությունները: Այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը:
Նրա խոսքով, ԱՄՆ-ը աջակցում է առաջընթացին, սակայն, քանի դեռ դա տեղի չի ունեցել, համապատասխան աշխատանքը շարունակվելու է: Երկու ժողովուրդների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման նպատակով տարբեր ծրագրեր են իրացվում, այդ թվում` ուսանողների այցելություններ, որպեսզի մարդիկ ավելի լավ իմանան իրար, անձնական շփումներ հաստատվեն:
Նշենք, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների հաստատման արձանագրությունները ստորագրվել էին 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում: Թուրքիայի կողմից նախապայմաններ առաջ քաշելու պատճառով Հայաստանը ստիպված էր սառեցնել վավերացման գործընթացը:

Было бы хорошо, если бы Армении и Турции удалось достичь прогресса в нормализации двусторонних отношений и ратифицировать подписанные ранее протоколы. Об этом на пресс-конференции 23 марта заявила посол США в Армении Мари Йованович.
По ее словам, США поощряют стороны к достижению прогресса. Однако пока этого не произошло, и соответствующая работа продолжается. С целью улучшения отношений между двумя народами реализуются различные программы, в том числе поездки студентов. Чтобы люди лучше знали друг друга, налаживались личные контакты, что очень способствует сближению и налаживанию взаимопонимания между ними, отметила американский дипломат.
Напомним, что протоколы о нормализации двусторонних отношений между Арменией и Турцией и установлении дипотношений были подписаны 10 октября 2009 года в Цюрихе. Однако вследствие затягивания Турцией процесса ратификации протоколов Армения также заморозила ратификацию документов.