Պարոն Փաշինյան, եթե ուզում եք, որ այդ հանքը բացվի, ուրեմն բարի եղեք ձեր ընտանիքով, ձեր թոռներով, եթե ունեք, Աստված տա, բերեք ձեր թոռներին ու մեր գյուղում բնակվեք։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 20–ին, ասել է Ամուլսարի տարածքում հեթապահություն իրականացնողներից մեկը։
Նրա խոսքով՝ վարչապետն արդեն 6–7 ամիս է իրենց խաբում է. «Ինքը հաստատ Բենդերի դերում է մեր Հայաստանում, տեսե՞լ եք այդ կինոն։ Ֆռացնում է մեզ։ Հիմա էլ ինչ որ բաներ է ասում , թե մենք՝ հանքի պահապաներս, շահեր ունենք։ Ոչ մի շահ էլ ոչ մի տեղից չունենք։ Մենք մեր տանից հաց, պանիր, պոմիդոր բերում դնում ենք այստեղ մի բաժակ էլ քաշած արաղ, խմում ենք, կեսօր ենք անում պառկում քնում ենք»։
Տարածքում պահպանություն իրականացնողներից մեկի խոսքով՝ այն, որ ասել են, թե ոչ մի վնաս չկա, չի համապատասխանում իրականությանը. «Շինարարության ընթացքում մենք տեսել ենք այդ փոշին էլ, աղտոտված ջրերն էլ, ամեն ինչն էլ։ Փորձագետը մի անգամ եկել է տեղանքի զննում է կատարել կես ժամ։ 140 հեկտարը հնարավո՞ր է կես ժամում ստուգել»։

Mr. Pashinyan, if you want the mine to be operated, be kind enough to come and live in our village with your family and, if you have grandchildren, bring your grandchildren as well. This is what one of the environmental activists performing on-duty service in the area near the Amulsar gold mine said today.
According to the on-duty environmentalist, the Prime Minister has been cheating them for the past seven months. “He’s cheating us. Now he’s saying that we have our interests. We have no interests at all. We bring our food and drinks and spend the night here.”
According to one of the on-duty environmentalists, the statement that there can’t be any damage doesn’t correspond to reality. “We have seen the dust and contaminated waters during construction. An expert came for an inspection once and conducted the inspection for half an hour. How can an expert inspect 140 hectares in half an hour?”