Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն մասնակցել է  «Թուրքական օջախներ»-ի Ստամբուլի մասնաճյուղի կողմից կազմակերպված «Դեպի մեծ Թուրքիա» կոնֆերանսին:
Թուրքական Sabah-ի փոխանցմամբ՝ Դավութօղլուն նշել է, թե 2015-ը լինելու է Չանաքքալեի ճակատամարտի 100-ամյակը։ «Բացի այդ 2015-ը՝ Հայկական հարցի գլխավորությամբ, լինելու է  մեր  պամության շուրջ  հաշվի նստել ցանկացողների հետ առերեսման տարի»,-նշել է Դավութօղլուն։
Թուրքիայի ԱԳ նախարարը շեշտել է, թե իրենց նպատակն է միավորվել հարեւան երկրների եւ տարածաշրջանների հետ, վերացնել առկա հոգեբանական պատնեշները, կարգավորել պատմությունը, միավորել տնտեսությունները եւ ապահովել ամենաբարձր մակարդակով քաղաքական շփումները։

2015 will be a year of face-to-face confrontation with those who wish to make clear the issues related to history, said Turkish Foreign Minister, adding the Armenian issue will be in focus.
Participating in a conference in Istanbul Ahmet Davutoglu recalled 2015 will mark 100 anniversary of the Battle of Canakkale, Turkish Sabah newspaper reports.
Turkish FM stressed that their aim is to unite with neighboring countries and regions, remove existing psychological barriers, clarify the issues regarding history, combine economies and ensure high level political contacts.