1988թ. Սպիտակի երկրաշարժի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ 2018թ. փետրվարի 9-ին ՀՀ վարչապետը «Տարերային աղետների դիմակայման օր» անվանմամբ միջոցառում կազմակերպեց եւ կարգադրեց միջգերատեսչական հանձնաժողով ստեղծել: Այս մասին այսօր ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ «Պետական տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում փոփոխություններ մտցնելու մասին օրինագծի քննարկման ընթացքում հայտարարել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Արմեն Հարությունյանը:
Նա նշել է, որ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի հովանու ներքո միջգերատեսչական հանձնաժողով է ստեղծվել, որը վարչապետի աշխատակազմին է ներկայացրել «Տարերային աղետների դիմակայման օրվան ընդառաջ միջոցառումների անցկացմանն ուղղված գործողությունների ծրագրի հաստատման մասին» որոշման նախագիծը:
«Ծրագրված միջոցառումների նպատակն է հարգանքի տուրք մատուցել Սպիտակի երկրաշարժի զոհերին, երախտագիտություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր այդ օրերին օգնության ձեռք են մեկնել, եւ նշել այն առանցքային գործողությունները, որոնք Հայաստանին դարձնում են ավելի ուժեղ եւ ավելի պատրաստված հնարավոր բնական եւ տեխնածին աղետներին»,- հստակեցրել է Հարությունյանը:
Իր հերթին, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Գեւորգ Պետրոսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանում նման միջոցառումները պետք է անցկացնել ամեն օր, այլ ոչ թե տարին մեկ անգամ:

По случаю 30-ой годовщины спитакского землетрясения 1988 года 9 февраля 2018 года премьер-министр Армении организовал мероприятие под названием «День противодействия стихийным бедствиям» и распорядился создать межведомственную комиссию. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по государственно-правовым вопросам в ходе обсуждения законопроекта о внесении поправок в закон «О государственных праздниках и памятных днях» заявил 3 сентября заместитель министра по чрезвычайным ситуациям Армен Арутюнян.
Он отметил, что в результате под председательством министра по чрезвычайным ситуациям Армении была создана межведомственная комиссия, которая представила аппарату премьер-министра проект решения «Об утверждении плана действий, направленных на проведение мероприятий ко Дню противодействия стихийным бедствиям».
«Запланированные мероприятия направлены на то, чтобы почтить память жертв спитакского землетрясения, выразить благодарность всем, кто протянул руку помощи в те дни, и наметить те ключевые действия, которые сделают Армению сильнее и более подготовленной к возможным природным и техногенным катастрофам», - пояснил Арутюнян.
В свою очередь, депутат от партии «Процветающая Армения» Геворк Петросян заявил, что подобные мероприятия в Армении следует проводить каждый день, а не раз в год.