1988թ. Սպիտակի երկրաշարժի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ 2018թ. փետրվարի 9-ին ՀՀ վարչապետը «Տարերային աղետների դիմակայման օր» անվանմամբ միջոցառում կազմակերպեց եւ կարգադրեց միջգերատեսչական հանձնաժողով ստեղծել: Այս մասին այսօր ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ «Պետական տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում փոփոխություններ մտցնելու մասին օրինագծի քննարկման ընթացքում հայտարարել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Արմեն Հարությունյանը:
Նա նշել է, որ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի հովանու ներքո միջգերատեսչական հանձնաժողով է ստեղծվել, որը վարչապետի աշխատակազմին է ներկայացրել «Տարերային աղետների դիմակայման օրվան ընդառաջ միջոցառումների անցկացմանն ուղղված գործողությունների ծրագրի հաստատման մասին» որոշման նախագիծը:
«Ծրագրված միջոցառումների նպատակն է հարգանքի տուրք մատուցել Սպիտակի երկրաշարժի զոհերին, երախտագիտություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր այդ օրերին օգնության ձեռք են մեկնել, եւ նշել այն առանցքային գործողությունները, որոնք Հայաստանին դարձնում են ավելի ուժեղ եւ ավելի պատրաստված հնարավոր բնական եւ տեխնածին աղետներին»,- հստակեցրել է Հարությունյանը:
Իր հերթին, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Գեւորգ Պետրոսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանում նման միջոցառումները պետք է անցկացնել ամեն օր, այլ ոչ թե տարին մեկ անգամ:

On the occasion of the 30th anniversary of the Spitak earthquake in 1988, Armenian PM organized on February 9, 2018, an event called Natural Disaster Response Day and ordered the creation of an interagency commuter in this regard, said Deputy Minister for Emergency Situations Armen Harutyunyan at a meeting of the Permanent Parliamentary Committee on State and Legal Issues during the discussion of the bill on amendments to the law on Public Holidays and Memorable Days.
He noted that as a result, an interdepartmental commission was created under the chairmanship of the Minister of Emergency Situations of Armenia, which presented to the Prime Minister’s office a draft decision on approval of an action plan aimed at conducting activities on the Day of Disaster Management.
“The planned events are aimed at commemorating the victims of the Spitak earthquake, expressing gratitude to everyone who extended a hand in those days, and outlining those key actions that will make Armenia stronger and more prepared for possible natural and man-made disasters,” Harutyunyan noted .
The deputy from the Prosperous Armenia party Gevorg Petrosyan, in his turn, noted that such events in Armenia should be held every day, and not once a year.