Չորեքշաբթի Հոնդուրասի նախկին նախագահ Պորֆիրիո Լոբոյի կնոջը՝ Ռոսա Էլենա Բոնիլիային դատարանը դատապարտել է 58 տարվա ազատազրկման: Այս մասին հայտնել է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով երկրի Գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչ Կառլոս Սիլվային:
«Նախկին առաջին տիկին Ռոսա Էլենա Բոնիլիան դատապարտվել է 58 տարվա բանտարկության միջոցների յուրացման եւ խարդախության հանցագործությունների կատարման համար»,- ասել է Սիլվան:
52-ամյա Բոնիլիայի փաստաբանը հայտարարել է, որ իր պաշտպանյալն անմեղ է, եւ վերաքննիչ բողոք են ներկայացնելու:
Օգոստոսի 20-ին Հոնդուրասի դատարանը Բոնիլիային «մեղավոր էր ճանաչել խարդախության 8 դեպքով եւ յուրացման 3 դեպքով», առավելագույն պատիժը կարող էր կազմել 87 տարվա ազատազրկումը:
Նախկին նախագահի կինը ձերբակալվել էր 2018 թվականի փետրվարի վերջին: Հոնդուրասի դատախազությունը նրան մեղադրում էր 700 հազար դոլար յուրացնելու մեջ, որոնք նախատեսված էին տարբեր սոցիալական ծրագրերի իրականացման համար:

A court on Wednesday sentenced Rosa Elena Bonilla, the wife of former Honduran president Porfirio Lobo, to 58 years in prison, Reuters reported referring to a statement by the representative of the Supreme Court of the Republic Carlos Silva.
“The former first lady Rosa Elena Bonilla was sentenced to 58 years in jail for the crimes of undue appropriation of funds and fraud,” said Supreme Court spokesman Carlos Silva.
A court in Honduras on August 20 found Bonilla guilty of eight cases of fraud and three cases of theft, the maximum sentence could be 87 years in prison.
The ex-president’s wife was detained at the end of February 2018. Honduras prosecutors accused her of misappropriating more than $ 700 thousand, which were intended for the implementation of various social programs.