Երբ Նոր Զելանդիայի բնակիչ, քոփիռայթեր Ջոշ Թոմփսոնը ստացել է չարաբաստիկ էլեկտրոնային նամակը ղեկավարներից, որոնք ցանկանում էին քննարկել նրա հետ ընկերության հեռանկարները, նա արդեն գիտեր, որ իրեն ցանկանում են աշխատանքից հեռացնել, հաղորդում է BBC-ն:
Մարդկային ռեսուրսների բաժինը խորհուրդ էր տվել նրան գնալ այդ հանդիպմանը աջակցող որեւէ մեկի հետ, որը բուֆեր կլիներ, երբ նա ստանար այդ ցավոտ հարվածը: Նոր Զելանդիայում այդ կետը իրավաբանական պահանջ է:
Սակայն Թոմփսոնն ընտանիքի անդամի, ընկերոջ կամ գոնե շան կամ կատվի հետ գնալու փոխարեն 200 զելանդական դոլարով վարձել էր ծաղրածու, որն արձագանքում էր «Ջո» անվանը:
Ծաղրածուն Թոմփսոնի հետ եկել էր գրասենյակ եւ ողջ հանդիպման ժամանակ պատրաստում էր փուչիկներից խաղալիքներ: Իր գործերով տարված Ջոյին անգամ խնդրել էին դադարել աղմկել, երբ նա սկսել էր պլաստիկով քերծել ինչ-որ մակերես:
Երբ Ջոշին հայտնել են, որ նա հեռացված է աշխատանքից, ծաղրածուն ընկճվել էր ասես ինքն է ստացել վատ լուրը:
Այժմ Թոմփսոնը աշխատանքից հեռանալու եզրին գտնվող բոլորին խորհուրդ է տալիս գրասենյակ գնալ ոչ թե հարազատ եւ մտերիմ մարդու, այլ հենց ծաղրածուի հետ, որը կդարձնի այդ ծանր օրը մի փոքր լուսավոր:

Когда житель Новой Зеландии, копирайтер Джош Томпсон получил зловещее электронное письмо от руководителей, желающих обсудить с ним его перспективы в компании, он уже знал, что его собираются уволить, передает BBC.
Как сообщает телеканал, ведомство по вопросам человеческих ресурсов порекомендовало ему привести с собой кого-нибудь для поддержки, кого-нибудь, кто послужит ему буфером, когда он получит этот болезненный удар. В Новой Зеландии этот пункт является юридическим требованием.
Однако Томпсон, вместо того, чтобы привести с собой члена семьи, друга или хотя бы питомца, нанял за 200 новозеландских долларов клоуна, который отзывался на имя «Джо».
Клоун пришел с Томпсоном в офис и на протяжении всей встречи мастерил игрушки из воздушных шаров. Дело дошло до того, что увлеченного своими «делами» Джо даже попросили перестать шуметь, когда он начал царапать пластиком какую-то поверхность.
Когда Джошу сообщили о том, что он уволен, клоун понурился, как если бы это он получил плохую новость.
Теперь Томпсон рекомендует всем, кого собираются уволить, приводить с собой не родного или близкого человека, а именно клоуна, который сделает этот тяжелый день чуточку светлее.