Ադիս Աբաբայում Եթովպիայի նախագահ Գիրմա Վոլդե-Գիորգիսին այսօր-` ապրիլի 1-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի դեսպան Արմեն Մելքոնյանը (նստավայրը` Կահիրե):
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հավատարմագրերի հանձնման հանդիսավոր արարողությունից հետո նախագահ Վոլդե-Գիորգիսի հետ տեղ գտած առանձնազրույցում երկուստեք ընդգծվել է, որ երկու ժողովուրդների` պատմականորեն ձեւավորված հոգեւոր-մշակութային առնչությունները կարեւոր հիմք են Հայաստանի եւ Եթովպիայի միջեւ տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցություն ծավալելու համար: Նշվել է նաեւ այն նշանակալից ներդրումը, որ եթովպահայ համայնքը հարյուրամյակներ շարունակ ունեցել է Եթովպիայի հասարակական-մշակութային կյանքում: Առանձնազրույցի ընթացքում կարծիքներ են փոխանակվել նաեւ միջազգային եւ տարածաշրջանային հիմնախնդիրների շուրջ:
Եթովպիայի նախագահ Գիրմա Վոլդե-Գիրոգիսը դեսպան Մելքոնյանին է փոխանցել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին ուղղված իր ջերմ ողջույնները եւ բարեմաղթությունները, ինչպես նաեւ` Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերություններն էլ ավելի խորացնելու եւ զարգացնելու պատրաստակամությունը:
Ադիս Աբաբայում գտնվելու օրերին դեսպան Մելքոնյանը երկկողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարների շուրջ քննարկումներ է ունեցել նաեւ Եթովպիայի արտաքին գործերի պետնախարար Բերհան Գեբրե-Քրիստոսի, մշակույթի եւ զբոսաշրջության նախարարի, էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների պետնախարարի եւ մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ: Ադիս Աբաբայի Հայկական ակումբում կազմակերպվել է դեսպանի հանդիպումը եթովպահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

On April 1, Armenia’s Ambassador to Ethiopia Armen Melkonyan (residence-Cairo) presented his credentials to Ethiopian President Girma Wolde-Giorgis in Addis Ababa.
The Ethiopian President noted the spiritual and cultural similarities between two people serve as an important basis for expansion of mutually beneficial cooperation in different spheres, the press service of Armenian Foreign Office informed Armenian News-NEWS.am. The sides attached importance to the role of the Armenian community in Ethiopia’s public and cultural life. The officials also exchanged views on international and regional issues.
Girma Wolde-Giorgis conveyed the Armenian President his warm greetings and his country’s readiness to deepen friendly relations with Armenia.
Melkonyan also discussed prospects for bilateral cooperation with Ethiopia’s Foreign Minister, as well as Culture, Tourism, Finance and Economic Development Ministers. Later, the Ambassador met with representatives of the Armenian community in Ethiopia