Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները թույլատրել են կանանց ծառայել երկրի զինված ուժերում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Asharq al-Awsat-ին։
Պարբերականի տեղեկացմամբ՝ այսուհետ կանայք կկարողանան ծառայել բոլոր զորատեսակներում՝ շարքայինից մինչեւ սերժանտ կոչումներով։
Սաուդյան Արաբիայի Քաղաքացիական պաշտպանության գործողությունների կենտրոնի նախկին ղեկավար Հասան աշ Շահրին թերթին տված մեկնաբանություններում այս որոշումն անվանել է «առաջադեմ քայլ ճիշտ ուղղությամբ»։ Նրա տեսակետից՝ ԶՈւ-ում կանանց համար «լայն հնարավորություններ» են բացվում։
Մինչեւ վերջերս Սաուդյան Արաբիան ոչ միայն աշխարհում ամենափակ արաբական երկիրն էր համարվում, այլեւ ամենապահպանողականը կանանց առումով։ Սաուդյան հասարակությունը նրանցից պահանջում էր հավատարմություն պահպանել պուրիտանական իսլամի նորմերին։ Թագավոր Սալման բեն Աբդել Ազիզ ալ Սաուդի եւ նրա որդու՝ Մուհամեդ բեն Սալման ալ Սաուդի իշխանության գալով իրավիճակն արմատապես փոխվել է։ Առաջընթացի գլխավոր շարժիչ ուժը «Տեսլական-2030» ծրագիրն է՝ տնտեսական եւ սոցիալական բարեփոխումների համալիր, որոնք, մասնավորապես, վերաբերում են կանանց դրությանն ու թույլ տալիս նրանց դառնալ հասարակության լիարժեք անդամներ։

Власти Саудовской Аравии позволили женщинам служить в вооруженных силах страны, передает ТАСС со ссылкой на Asharq al-Awsat.
По сообщению издания, отныне женщины смогут служить во всех видах войск в званиях от рядового до сержанта.
Бывший глава Центра операций гражданской обороны Саудовской Аравии Хасан аш-Шахри в комментарии газете назвал данное решение «прогрессивным шагом в верном направлении». С его точки зрения, для женщин в ВС открываются «широкие возможности».
До недавних пор Саудовская Аравия считалась не только самой закрытой арабской страной в мире, но и самой консервативной по отношению к женщинам. Саудовское общество требовало от них придерживаться норм пуританского ислама. С приходом к власти короля Сальмана бен Абдель Азиза Аль Сауда и его сына Мухаммеда бен Сальмана Аль Сауда ситуация коренным образом изменилась. Главным двигателем прогресса стал принятый план «Видение-2030» - комплекс экономических и социальных реформ, которые, в частности, затрагивают положение женщин и позволяют им стать полноправными членами общества.