Պոմպեյում հայտնաբերվել է ռեալիստականությամբ արտասովոր որմնանկար՝ գլադիատորների մարտի տեսարանով, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով Le Figaro-ին։
Հնագիտական պարկի տնօրեն Մասիմո Օսանան հնագույն որմնանկարը, որը գտնվել է շինության նկուղում, որը, ենթադրաբար, պանդոկ է եղել, անվանել է «ունիկալ» եւ չափազանց «ռեալիստական», մանավանդ վերքերի պատկերման առումով։
«Պոմպեյում, եւ առհասարակ Հռոմեական կայսրությունում գլադիատորներին այդպես չեն պատկերել»,- նշել է Օսանան՝ ավելացնելով, որ մարտի ելքը հայտնի չէ, բայց վիրավոր գլադիատորը ակնհայտորեն խնդրում է մրցակցին պահպանել իր կյանքը։
«Ես կոմիզմ եմ տեսնում այն բանում, թե ինչպես է պարտվածը բարձրացնում մատը՝ գթություն խնդրելով։ Դա զարմանալի է եւ մեզ հնարավորություն է տալիս հասկանալու, թե ինչպես են հնագույն քաղաքի բնակիչները վերաբերվել շուրջը տեղի ունեցողին։ Հումորով»,- նշել է հնագետը։

В Помпеях была найдена необычная по своей реалистичности фреска с изображением битвы гладиаторов, сообщает РИА Новости  со ссылкой на Le Figaro.
Директор археологического парка Массимо Осанна назвал древнюю фреску, обнаруженную в подвале здания, которое, предположительно, было таверной, «уникальной» и чрезвычайно «реалистичной», особенно в том, что касается ран.
«Так не изображали гладиаторов в Помпеях, да и во всей Римской империи», — отметил Осанна, добавив, что исход битвы не известен, но раненый гладиатор явно просит соперника сохранить ему жизнь.
«Я вижу комизм в том, как побежденный поднимает палец, моля о пощаде. Это удивительно и дает нам возможность понять, как жители древнего города относились к происходящему вокруг. С юмором», — отметил археолог.