Իսրայելը ծովային շրջափակում է մտցրել Գազայի հատվածում, ինչը նշանակում է ձկնորսության արգելք ծովափին, Գազայից իսրայելական տարածքի գնդակոծումից հետո, ՌԻԱ «Նովոստի»-ին ասել  է Պաղեստինի ձկնորսների ասոցիացիայի նախագահ Զաքարի Բեյքերը։
Բեյքերի խոսքով՝ «իսրայելական կողմը տեղեկացրել է ձկնորսության պաղեստինյան ասոցիացիային ծովը ձկնորսների համար փակելու մասին՝ մինչեւ հետագա տեղեկացում»։
Իսրայելական կողմը թույլ էր տալիս ձկնորսություն անել Գազայի հատվածի ափին 6-9 մղոն տարածության վրա (11,1-16,6 կիլոմետր)։
Վերջին ամիսներին ամենամեծ սրացումը պաղեստինյան անկլավի սահմանին տեղի ունեցավ իսրայելական ՌՕՈւ-ի կողմից Գազայում «Իսլամական ջիհադ»-ի հրամանատար Բախի Աբու ալ Աթայի ոչնչացումից հետո։ Իսրայելը նրա վրա է դնում իսրայելցի խաղաղ բնակիչների եւ զինվորականների դեմ հարյուրավոր ահաբեկչությունների պատասխանատվությունը։
Երեքշաբթի իսրայելական տարածքը ենթարկվել է ուժեղացված հրթիռակոծման Գազայից։ Գազայից հիսուն հրթիռային արձակում է գրանցվել իսրայելցի զինվորականների կողմից առավոտյան, դրանցից 20-ը որսացել է «Երկաթե գմբեթ» ՀՀՊ համակարգը։ Հրետակոծությունները շարունակվել են նաեւ ավելի ուշ։ Հրթիռակոծությունների նախազգուշացման համակարգերն ակտիվացվել են երկրի հարավում եւ կենտրոնում, ներառյալ այնպիսի խոշոր քաղաքները, ինչպիսին են Թել Ավիվը, Մոդիինը, Խոլոնը, Աշքելոնը եւ Ռիշոն լե Ցիոնը։

Израиль вводит морскую блокаду сектора Газа, что означает запрет на рыболовство у побережья, после обстрела израильской территории из Газы, заявил РИА Новости председатель ассоциации рыболовов Палестины Закари Бейкер.
По словам Бейкера, «израильская сторона сообщила палестинской ассоциации рыболовства о закрытии моря для рыбаков до дальнейшего уведомления».
Израильская сторона разрешала рыболовство вдоль побережья сектора Газа на расстоянии до 6 до 9 морских миль (от 11,1 до 16,6 километров).
Крупнейшее за последние месяцы обострение на границах палестинского анклава произошло после ликвидации израильскими ВВС командира «Исламского джихада» в Газе Бахи Абу аль-Ата. Израиль возлагает на него ответственность за сотни терактов против израильских мирных жителей и военных.
Во вторник израильская территория подверглась массированному ракетному обстрелу из Газы. Пятьдесят ракетных пусков из Газы были зафиксированы израильскими военными утром, 20 из них перехвачены системой ПРО «Железный купол». Обстрелы продолжились и позже. Системы предупреждения о ракетных обстрелах были активированы в городах юга и центра страны, включая такие крупные города, как Тель-Авив, Модиин, Холон, Ашкелон и Ришон ле-Цион.