Նոյյան տապանը փնտրող թուրք փորձագետը պնդում է, որ իրեն հաջողվել է լուսանկարել խորհրդավոր ընդհատակյա օբյեկտ։
FoxNews-ը, հղում կատարելով թուրքական ԶԼՄ-ներին, հայտնում է, թե գիտնականները հաստատել են, որ իրենց հաջողվել է լուսանկարել նավի տեսք ունեցող ստորգետնյա օբյեկտը, որը կես դար առաջ հայտնաբերվել է արեւելյան Թուրքիայում։
Ավելի վաղ գիտնականները պնդում էին, որ Նոյյան տապանը թաղված է ժայռապատ տեղանքի տակ, որը հայտնի է Դուրուպինար անվանումով։ Սակայն երկրաբանները համարում են, որ դա պարզապես ժայռային գոյացություն է։
Anadolu գործակալության տվյալներով, նկարահանող խումբը, տապանը որոնող Սեմ Սերտեսենի գլխավորությամբ, պնդում է, որ պատկեր է ստացել։
Թիմը հայտարարում է, որ տապանի մասին ապագա փաստագրական ֆիլմում ցույց կտան լուսանկարները, որ ստացել են «մալուխների միջոցով գետնի տակ էլեկտրական ազդանշաններ ուղարկելու միջոցով»։
Շատ որոնումների հանրահայտ ուղղություն է Դուրուպինարը։ Այն իրենից ներկայացնում է խոշոր կառույց՝ արեւելյան Թուրքիայի Տենդյուրեկ լեռան վրա։
3D-սքանավորումը կարող է մեկընդմիշտ ապացուցել, թե արդյոք Դուրուպինարը այն տեղն է, որտեղ գտնվում է տապանը։ Պատկերը հաջողվել է ստանալ համակարգչային ինժեներ եւ հնագետ Էնդրյու Ջոնսոնի, ինչպես նաեւ գեոֆիզիկոս Ջոն Լարսենի շնորհիվ։
Ջոնսն ու Լարսենն իրենց բացահայտումների մասին հայտնել են Սերտենսենին, որը 2017թ․ նկարահանված «Նոյյան տապան» փաստագրական ֆիլմի տնօրենն է։ Սերտենսենը խոստովանել է, որ լուսանկարում գուցե տապանը չէ, այլ ուրիշ օբյեկտ։
«Դա նավ է, սակայն շատ վաղ է այն Նոյյան տապան անվանելը»,- ասել է նա։
Առաջին անգամ այդ տեղը 1959թ․ լուսանկարել է կապիտան, փորձառու քարտեզագիր Իլխան Դուրուպինարը։ Առաջին գիտական հետազոտությունը արվել է միայն 26 տարի անց, եւ հետազոտողները եկել են այն եզրակացության, որ «հնարավոր է՝ այդ ստորգետնյա օբյեկտը նավ է»։

Турецкий охотник за Ноевым ковчегом утверждает, что ему удалось сделать фотографии таинственного подземного объекта.
Как сообщает FoxNews со ссылкой на турецкие СМИ, эксперты утверждают, что им удалось сделать подземные изображения таинственного объекта в форме корабля, обнаруженного полвека назад в восточной Турции.
Креационисты  утверждали, что легендарный Ноев ковчег похоронен под скалистым местом, известным как место Дурупинар. Однако  геологи  считают, что это просто необычное горное образование.
По данным турецкого агентства Anadolu, съемочная группа, возглавляемая охотником за ковчегом Джемом Сертесеном (Cem Sertesen) утверждает, что им удалось получить изображения.
Команда заявляет, что в предстоящем документальном фильме о Ковчеге покажет фотографии, полученные «посредством посылки электрических сигналов под землю через кабели»
«Это реальные изображения Ноева Ковчега», - сказал Сертесен, который ранее выпустил документальный фильм о поиске ковчега в 2017 году. «Они не являются ни фальшивкой, ни симуляцией. Они показывают весь корабль под землей».
Популярным направлением многих поисков является участок Дурупинар. Участок Дурупинар представляет собой крупную совокупную структуру на горе Тендюрек в восточной Турции. Этот участок находится в 3 км к северу от иранской границы, в 16 км к юго-востоку от Догубеязита, в провинции Агры, и в 29 км к югу от вершины Большой горы Арарат, на высоте 1966–2004 м над уровнем моря
3D-сканирование объекта может раз и навсегда доказать, является ли Дурупинар  местом, где находится ковчег. Изображения удалось получить благодаря инженеру-компьютерщику и археологу Эндрю Джонсу, а также геофизику Джону Ларсену в попытке изучить странный объект.
Джонс и Ларсен поделились своими открытиями с Сертесеном, директором документального фильма 2017 года «Ноев ковчег». Сертесен признал, что на фото может быть не  Ноев Ковчег, и это может быть другой корабль.
«Это корабль, но  его слишком рано называть Ноевым Ковчегом», - сказал он.
Впервые фотография этого места была сделана  в 1959 году капитаном Ильханом Дюрупинаром, опытным картографом. Первое научное исследование пласта было проведено только 26 лет спустя, и исследователи пришли к выводу, что «весьма вероятно, что подземный пласт - это корабль».