Հայաստանի օրենսդրական դաշտը հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում թույլ կտա թուրքական ներխուժումից պաշտանել մեր շուկան: Այդ մասին «Դուպլեքս» ակումբում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Ազգային Ժողովի ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանը:
Մենք ունենք օրենքներ, որոնք թույլ են տալիս մեզ պաշտպանել մեր շուկան: Դա «Ներքին շուկայի պաշտպանության մասին» օրենքն է, «Հակագնագցման մասին» օրենքը, ենթաօրենսդրական ակտերը, որոնք թույլ կտան իշխանություններին կանխել դեմպինգային գներով ապրանքի մուտքը շուկա: Նոր իրողությունները մեզնից պահանջելու են նոր օրենքների ընդունում",- նշեց Մինասյանը եւ հավելեց, որ չեն կարող լինել այնպիսի խնդիրներ, որոնք հնարավոր չլինի կարգավորել:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի կողմից հայկական ապրանքների նկատմամբ հարուցվելիք հնարավոր արգելքներին, Գագիկ Մինասյանը նշեց, որ Հայաստանը կարող է օգտագործել Թուրքիան, որպես տարանցիկ երկիր՝ հայկական ապրանքները Եվրամիություն արտահանելու համար:

Armenian legislation will enable protection of our market from Turkey’s penetration with Armenian-Turkish border opening, Gagik Minasyan, the Chairman of NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs told the journalists today.
“We have laws that provide protection of our market, such as &‘Domestic Market Protection’, &‘Antidumping law’, as well as sub-legislative acts that will enable the authorities to prevent the entry of dumping price goods to the market. Current situation requires the adoption of new laws,” Minasyan underlined, adding that all problems have solutions.
As to Turkey’s possible placement of ban on Armenian goods, Gagik Minasyan pointed out that Armenia can use Turkey as a transit country to export goods to EU states.