Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը շահավետ է թե՛ Հայաստանի, թե՛ Թուրքիայի համար: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանը եւ հավելել, որ հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացում չկա մի դրույթ, որը կարող է վտանգել Հայաստանի շահերը:
Ըստ Մինասյանի՝ սկսվել է մի գործընթաց, որը հաջող ավարտվելու դեպքում մեր երկիրը զարգացման նոր ուղի կմտնի: «Միաժամանակ ակնհայտ է, որ մեր հասարակության ոչ բոլոր հատվածներն են միանշանակ գնահատում այս հնարավորությունը: Տարբեր կարծիքներ կան նաեւ Սփյուռքում»,- ասաց Մինասյանը եւ, անդրադառնալով հոկտեմբերի 1-ին սկսվող նախագահի համահայկական ուղեւորությանը, նշեց. «Դա շատ ողջունելի առաքելություն է, որ մեկնում է Սփյուռքի հետ քննարկելու համահայկական խնդիրները: Նախագահը գործնականում չի հանդիպելու տեղական իշխանությունների հետ, եւ միայն հանդիպելու է հայկական գաղութների ներկայացուցիչներին»:
Գագիկ Մինասյանն այս առումով շատ կարեւորեց նաեւ հոկտեմբերի 1-ին սկսվող խորհրդարանական լսումները հայ-թուրքական նախաստորագրված արձանագրությունների վերաբերյալ:

Armenian-Turkey reconciliation is beneficial both for Armenia and Turkey, the Chairman of NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs Gagik Minasyan stated, adding there is no provision in Armenia-Turkey normalization process, that might jeopardize Armenia’s interests.
According to Minasyan, a process taking the country to the history’s watersheds if succeeds, launched. “Meanwhile, it is evident that not all strata of our society definitely esteem this opportunity. Approaches differ also in Diaspora,” Minasyan added, referring to RA President’s Pan-Armenian tour starting October 1, 2009. “It is a praiseworthy mission that Serzh Sargsyan goes to discuss all-Armenian issues with Diaspora. The President will not meet local authorities, but hold talks with Armenian communities’ representatives.”
Gagik Minasyan made a point of the parliamentary hearings on Armenia-Turkey Protocols in this regard.