ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ներառել է Դամասկոսյան վարդը ոչ նյութական ժառանգության ցանկում, տեղեկացրել է կազմակեպությունն ու Սիրիայի նախագահի մամուլի ծառայությունը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
«Դամասկոսյան վարդը մշակելու մեթոդները Մարախ գյուղում եւ դրան ուղեկցող արհեստները ներառվել են ոչ նյութական ժառանգության ցանկում»,-ասվում է կազմակերպության մամուլի հաղորդագրության մեջ: Գյուղը տեղակայված է Դամասկոսից 65 կմ հյուսիսում՝ լեռնային տեղանքում:
Սիրիայի նախագահի մամուլի ծառայությունն իր հերթին շնորհավորել է սիրիացիներին այդ փաստի առթիվ եւ մանրամասնել, որ կազմակերպությունը ներառել է այդ օբյեկտն իր ցանկում ոչ նյութական ժառանգությունը պահպանելու հարցով միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում, որը գտվում է Կոլումբիայի մայրաքաղաք Բոգոտայում:
Վարդը կիրառվում է տարբեր նպատակներով. կոսմետիկա, եթերային յուղեր, դեղորայք, ինչպես նաեւ մուրաբաներ եւ ջեմ պատրաստելու համար: Դամասկոսի շուկաներում առանձնակի սիրված է վարդի թերթիկներով թեյը, որը, վաճառողների պնդմամբ, բարենպաստ է ազդում շնչառական համակարգի վրա:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տվյալներով՝ միայն Մարախ գյուղում սեզոնի ընթացքում հավաքվում է շուրջ 60-70 տոննա վարդի թերթիկներ: Արտադրանքն արտահանվում է աշխարհի տարբեր երկրներ:
Ծաղկման շրջանը սկսվում է մայիսին, երբ ամեն տարի անցկացվում է դամասկոսյան վարդի փառատունը:
Վարդի թերթիկների մշակմամբ զվաղվող արտադրողները տարածում են իրենց արտադրանքը «Դամասկոսյան վարդ. ավելի արժեքավոր է, քան ոսկին եւ ավելի երկարատեւ է, քան նավթը»:

ЮНЕСКО включила Дамасскую розу в список нематериального наследия, сообщили организация и пресс-служба президента Сирии, передает РИА Новости
«Методы обработки дамасской розы в деревне Марах и сопутствующие ремесла включены в список нематериального наследия», - говорится в пресс-релизе организации. Деревня расположена в 65 километрах к северу от Дамаска в горной местности.
В свою очередь пресс-служба президента Сирии поздравила сирийский народ с этим фактом и уточнила, что организация включила данный объект в свой список в рамках межправительственного комитета по сохранению нематериального наследия, заседающего в столице Колумбии Боготе.
Роза и ее производные используются в различных целях: для изготовления косметики, эфирных масел, лекарств, а также варенья и джема. Особой популярностью на рынках Дамаска пользуется чай с добавлением цветков розы, который, как утверждают продавцы, оказывает благоприятное воздействие на респираторную систему.
По данным ЮНЕСКО, в одной только деревне Марах за сезон собирается порядка 60-70 тонн цветков. Продукция экспортируется в различные страны мира.
Сезон цветения начинается в мае, ежегодно проводится фестиваль дамасской розы.
Занятые в переработке цветков розы производители продвигают свою продукцию под лозунгом «Дамасская роза: ценнее золота и долговечнее нефти».