«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երեկ տեղեկացանք, որ վերջին մեկուկես ամսվա ընթացքում Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող ավելի քան 50 գույքի եւ հաշիվների վրա կալանք է դրվել։ Դրանք անմիջապես նրա անունով չեն, այլ՝ երրորդ անձանց, բայց իշխանությունը հստակ գիտի դրանց ծագումնաբանությունը։
Այս տնտեսական տեռորը սկսվել է վարչապետ Փաշինյանի՝ «թաթիկները կտրելու» հայտնի արտահայտությունից հետո, որն արվեց տարեվերջին ԲՀԿ-իշխանություն հերթական փոխհրաձգության ժամանակ։
«Հյուսիս-հարավ» պրոյեկտը ներդրումային շատ լավ միջավայր է եղել, ՀՀ-ում բռնել են էդ նախագիծը, կթել են որպես կթու կով, ով հասել ա: Հիմա մենք նրանց թաթիկները կտրում ենք՝ հատ-հատ»,- ասել էր նա։ Հայտնի է, որ «Հյուսիս-հարավ»-ով քրեական գործ է հարուցված Ծառուկյանի ընկեր, «Մուլտի գրուպի» տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանի նկատմամբ։
Հիմա Առուստամյանի հետ փոխկապակցված երրորդ անձանց նկատմամբ եւս քրեական գործեր են հարուցվել եւ կալանքներ դրվել»:

YEREVAN. – Hraparak daily of Armenia writes: Yesterday we learned that over the past 1.5 months, an attachment has been placed on more than 50 assets and accounts belonging to [opposition Prosperous Armenia Party (PAP) leader and tycoon] Gagik Tsarukyan. They are not directly in his name but in the name of third parties, but the authorities clearly know their origin.
This economic terror started after Prime Minister Pashinyan's well-known expression of "cutting off the paws," which was made at the end of the year during another PAP-power shootout.
“The North-South [road corridor] project was a very good investment environment, in Armenia, whoever could, caught this project, milked it as a milk cow. Now we cut their paws, piece by piece," he had said. It is known that a criminal case has been instituted against Tsarukyan's friend, Multi Group director Sedrak Arustamyan, for the North-South.
Now, criminal cases have been instituted and attachments placed also against third parties affiliated with Arustamyan.