Թուրքիայի վարչապետի կողմից «հրեշավոր» անվանված հայ-թուրքական բարեկամությունը խորհրդանշող հուշարձանի քանդման աշխատանքներն իրականացնող խմբին Կարսում բողոքի ակցիայով են դիմավորել:
Թուրքական Atilim-ի փոխանցմամբ` հուշարձանի ապամոնտաժման աշխատանքներն ստանձնած «Աֆշին» շինարարական ընկերության աշխատակիցները Կարսում սկսել են ուսումնասիրել հուշարձանը` այն քանդելու համար:  Այդ ընթացքում տեղի բնակչությունը բողոքի է դուրս եկել ապամոնտաժողների դեմ, իսկ երեխաները նրանց ուղղությամբ քարեր են նետել` բղավելով. «Թույլ չենք տա, որ մեր արձանը քանդեք»:
Ընկերության աշխատակիցները անմիջապես ոստիկանություն են կանչել, որն իր հերթին զգուշացրել է բնակիչներին չխանգարել հուշարձանի ապամոնտաժմանը: Սակայն բնակիչները պնդել են, որ դադարեցվի հուշարձանի  քանդման աշխատանքները:
NEWS.am-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Կարս կատարած այցի ժամանակ «հրեշավոր» էր անվանել հայ-թուրքական բարեկամության նվիրված հուշարձանը եւ հրահանգել` քանդել այն։
Կարսի նախկին քաղաքապետ Նաիֆ Ալիբեյօղլուն տարիներ առաջ նախաձեռնել էր հսկա արձանի ստեղծումը, որը պետք է խորհրդանշեր հայ-թուրքական բարեկամությունը եւ խաղաղությունը: Սակայն 2009-ին քաղաքապետի ընտրություններում նա պարտություն կրեց: Անավարտ արձանը  անորոշ  ճակատագրով տեղադրվեց Կարսի հին հայկական թաղամասին կից գտնվող բարձունքում։
Նաիֆ Ալիբեյօղլուն մի առիթով հայտարարել է, թե  հուշարձանի քանդումը կապված է մի խնդրանքի հետ։ «Այդ խնդրանքը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի խնդրանքն է։ Մենք էլ Ադրբեջանից նավթի, գազի կախվածություն ունենք։ Քանդման միակ պատճառը սա է»,-նշել է Ալիբեյօղլուն։

A protest action was held against demolition of “Monument to Humanity” dedicated to Armenian-Turkish friendship in Kars.
When employees of Afshine construction company, assigned to dismantle the monument, began studying it for demolition, local residents protested and children threw stones at them, calling “We will not allow to destroy the monument.”
The officers of the company immediately called the police, who warned local residents not to hinder demolition works, Atili website reports.
As Armenian News-NEWS.am reported earlier, during his visit to Kars, Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan called the monument to Armenia-Turkey  friendship “monstrous” and ordered to demolish it.
Former Mayor of Kars Naif Alibeyoglu has always stood for the opening of the Armenia-Turkey border without any preconditions and for this purpose organized a collection of signature in Kars. On his initiative, a large monument was put to represent the Armenian-Turkish friendship and peace. However, Alibeyoglu was defeated in the mayoral elections in 2009. The unfinished monument was put near the old Armenian district of Kars.
“The decision to demolish the monument to the Armenian-Turkish friendship was made at the Azerbaijani President Ilham Aliyev’s request, former Mayor of Kars city,” Alibeyoglu said. “Turkey has an oil and gas dependence on Azerbaijan. This is the only reason for demolition.”