«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Դեռեւս անցած ամսից սկսած՝ ավտոմեքենաների ներկրմամբ զբաղվող անհատների ու կազմակերպությունների համար տագնապալի լուրեր սկսեցին ստացվել Ղազախստանից, որի քաղաքացիները 2019 թվականին ԱՄՆ-ից Հայաստան ներկրված ավտոմեքենաների հիմնական գնորդներն էին։
Ըստ Ղազախստանի ՆԳՆ-ի, միայն անցած տարի իրենց երկիր է ներկրվել շուրջ 95 հազար ավտոմեքենա, ու դրա մեծագույն մասը՝ Հայաստանից, իսկ հիմա այդ երկիրը պնդում է, որ կատարված ու սպասվելիք հազարավոր գործարքները պետք է կատարվեն այլ պայմաններով, ինչը, կարճ ասած, նշանակում է, որ ղազախներն այլեւս չեն գնի Հայաստանում կուտակված հսկայական թվով մեքենաները, իսկ հնարավոր է նաեւ արդեն գնվածի հետվերադարձ դեպի Հայաստան։
Ավտոներկրմամբ զբաղվող մեր զրուցակիցներից մեկը նշեց, որ ոմանք սկսել են հետ բերել իրենց մեքենաները Հայաստան ու փորձում են գումար պահանջել այն իրենց վաճառած ՀՀ քաղաքացիներից, իսկ ավտոշուկան այս պահին խայտառակ վիճակում է՝ հենց եկավ գույքահարկը վճարելու ժամանակը, մարդիկ ստիպված ջրի գնով վաճառելու են բերված մեքենաները, որ վարկերն ու պարտքերը փակեն։
Մեր աղբյուրները պնդում են, որ այս ամենի մեջ մեղքի իր բաժինն ունի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով, կարճ ասած, ԵՏՄ ղեկավարների համար չի ընկալվում որպես վստահելի, ռուսերեն ասած՝ «սվոյ» մարդ, ում խնդրանքներին վերաբերվում են խիստ մակերեսային եւ ամեն անգամ օրենքի տառն են դեմ տալիս, ինչպես սիրում է անել ինքը՝ Նիկոլը։
Խնդիրը, իհարկե, խորքային է, ու իրական քաղաքականությունը ստատուս գրելը չէ, իրական քաղաքականությունը պահանջում է նաեւ փակ, հաճախ ոչ այդքան «հպարտ» զրույցներ այլ ղեկավարների հետ, ինչը Փաշինյանն անել չի կարող, ու փաստացի նրա պահվածքի պատճառով տուժում են հազարավոր հայեր։ Իհարկե, ինչպես հաճախ է լինում՝ օրենքի տառին համապատասխան, Նիկոլը մեղք չունի»:

YEREVAN. – Hraparak daily of the Republic of Armenia (RA) writes: As early as last month, alarming news came from Kazakhstan for individuals and organizations [in Armenia] engaged in car importing whose [Kazakhstan’s] citizens were the major buyers of cars imported from the US to Armenia in 2019.
According to the Ministry of Internal Affairs of Kazakhstan, about 95,000 cars were imported into the country only last year, most of them from Armenia, and now the country claims that thousands of transactions made and to be made are expected to be carried out under other conditions, which, in short, means the Kazakhs will no longer buy the huge number of cars accumulated in Armenia, and it is also possible to return the ones already purchased to Armenia.
One of our interlocutors engaged in car imports mentioned that some have started to bring their cars back to Armenia and are trying to demand money from the RA citizens who sold them, and the auto market is in a shameful situation now; once it's time to pay the property tax, people have to sell brought cars for very cheap price to pay off loans and debts.
Our sources claim that RA Prime Minister Nikol Pashinyan has his share of the blame for all this, who, in short, is not perceived by the EEU leaders as a credible (...) person.
The problem, of course, is profound, and (...) real politics also requires closed, often not-so-"proud" conversations with other leaders, which Pashinyan can't do, and [therefore] thousands of Armenians are actually suffering because of his behavior.