ԵԽԽՎ նախագահ Մեվլութ Չավուշօղլուն, չարաշահելով իր պաշտոնեական դիրքը, խոչընդոտել է ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամների ելույթ ունենալուն: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ապրիլի 18-ին հայտարարեց ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը` ամփոփելով Վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանի աշխատանքները:
Նա նշեց, որ ինքն ու ՀՀ պատվիրակության այլ անդամներ հերթագրվել են, որպեսզի հարցեր տան Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, սակայն ԵԽԽՎ ազգությամբ թուրք նախագահը հայ պատգամավորների ելույթ ունենալու հերթը կանխամտածված հետաձգել է, որպեսզի կանխի ՀՀ պատվիրակության կողմից Թուրքիայի վարչապետին անցանկալի հարցեր տալը: Հայաստանի պատվիրակության հարցում-նամակին ԵԽԽՎ քարտուղարությունից պատասխանել են, որ հարց տալու հերթականության խախտումը եղել է ԵԽԽՎ կանոնակարգի շրջանակում:
«Իհարկե բոլորիս համար պարզ էր, որ դա ոչ թե կանոնակարգի կետի կատարում է եղել, այլ Չավուշօղլուն չարաշահել է իր պաշտոնական դիրքը»,-հայտարարեց Փոստանջյանը: Նա այս համատեքստում հիշեցրեց, որ հայկական պատվիրակության անդամները Չավուշօղլուի` ԵԽԽՎ նախագահ ընտրվելու դեմ ձեռնարկած արշավին չէին միացել, ուստի այժմ քաղում են դրա պտուղները: Փոստանջյանը  նաեւ հավելեց, որ պատրաստվում է նամակով դիմել Չավուշօղլուին` ելույթները հետաձգելու հետ կապված պարզաբանում ստանալու համար:
Պատգամավորը, սակայն, հնարավորություն է ունեցել հարց հղել մեկ այլ թուրք պաշտոնյայի` Թուրքիայի ԱԳ նախարարի Ահմեդ Դավութօղլուին:
Փոստանջյանը հարցրել է, թե ե՞րբ է պատրաստվում Թուրքիան առերեսվել պատմական իրականության հետ,  որի առաջին քայլերից մեկը կլինի Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը եւ թուրքական քրեական օրենսգրքից 301 հոդվածի վերացումը:  Ի պատասխան Թուրքիայի ԱԳ նախարարը խորհուրդ է տվել հայ պատգամավորին «լիկբեզ անցնել»` «սովորել միջազգային իրավունքը»` առաջարկելով պատմական կնճռոտ հարցերն ուսումնասիրելու համար ստեղծել պատմաբանների հանձնաժողով:

Председатель Парламентской ассамблеи Совета Европы Мевлют Чавушоглу, злоупотребив должностными полномочиями, помешал выступлению делегации Армении в ПАСЕ. Об этом на встрече с журналистами 18 апреля  заявила депутат парламентской фракции «Наследие», член армянской делегации в ПАСЕ Заруи Постанджян, подводя итоги работ весенней сессии структуры.
Она отметила, что ряд членов армянской делегации записались в очередь, чтобы задать вопрос премьер-министру Турции Реджепу Тайипу Эрдогану, однако председатель ПАСЕ, сам турок по национальности, умышленно отложил выступление членов армянской делегации, чтобы избавить соотечественника от неприятных вопросов. На письмо-запрос делегации Армении в секретариате ПАСЕ ответили, что нарушение очередности на право задать вопрос было в рамках устава ПАСЕ.
«Конечно, для нас всех было ясно, что это было не исполнением того или иного пункта в уставе ПАСЕ, а банальным злоупотреблением Чавушоглу своими должностными полномочиями», - заявила Постанджян. В этом контексте она отметила, что члены армянской делегации не присоединились к кампании против избрания Чавушоглу и теперь пожинают плоды. Постанджян также сообщила, что намерена обратиться с письмом к Чавушоглу с требованием разъяснений в связи с переносом выступлений армян в ПАСЕ.
Депутат, однако, имела возможность обратиться с вопросом к другому турецкому чиновнику – министру иностранных дел Турции Ахмеду Давудоглу.
Постанджян спросила, когда Турция намерена встретиться лицом к лицу с исторической истиной, одним из первых составляющих которой является признание Геноцида армян и устранение статьи №301 УК. В ответ глава МИД Турции предложил «провести ликбез» и «изучить международное право», предложив для рассмотрения исторических вопросов создать специальную комиссию.