Կարապետ Ռուբինյանը Հայ ազգային  կոնգրեսից հեռացավ թյուըմբռնումների արդյունքում, սակայն նա մի օր կրկին ընդդիմության հետ է լինելու։
Ապրիլի 18-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման համոզմունք հայտնեց Հայ ազգային  կոնգրեսի անդամ, «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Սուրեն Աբրահամյանը:
«Ափսոսում եմ, որ Ռուբինյանը հեռացավ, նա շատ կարող ուժ էր։ Սակայն մեր կողմից նրա հասցեին ոչ մի մեղադրանք չի հնչել։ Ուղղակի ամեն մեկն իր կայքն ունի եւ դրանցում այնքան բաներ են գրվել, որ Ռուբինյանն, ի վերջո, հանդես եկավ նման հայտարարությամբ։ Բայց ես համոզված եմ, որ վաղը-մյուս օրը Ռուբինյանը միանշանակորեն ընդդիմության հետ է լինելու»,- ասաց նա։
Նշենք, որ ՀԱԿ-ից  դուրս գալու մասին Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախկին փոխնախագահ Կարապետ Ռուբինյանը հայտարարել էր ապրիլի 15-ին։
Նրա տարածած հայտարարության մեջ, մասնավորապես ասվում էր. «Շուրջս ստեղծված բարոյահոգեբանական մթնոլորտը, մոլեռանդ շարքերի թշնամանքը, զրպարտելու, պիտակավորելու սկիզբ առած արշավը, այլեւս անհնարին ու իմաստազուրկ են դարձնում վերջին կամրջի պահպանումը:
Սակայն Կոնգրեսից իմ դուրս գալու հանգամանքը ոչ մի կերպ չի նվազեցնում իմ անկեղծ հիացմունքը` հանուն ժողովրդավարական Հայաստանի Հանրապետության երկարամյա պայքարի իմ ընկերների վճռականության ու նվիրվածության հանդեպ»:

Карапет Рубинян вышел из АНК из-за недопонимания, но в один день он вновь будет с оппозицией. Подобную уверенность выразил на встрече с журналистами 18 апреля представитель Армянского национального конгресса, член Политсовета партии «Республика» Сурен Абрамян.
«Жаль, что Рубинян вышел из Конгресса, он был очень влиятельной фигурой. Но с нашей стороны в его адрес не прозвучало ни одного обвинения. Просто у каждого есть свой сайт и там было написано так много, что Рубинян, в конце концов, выступил с подобным заявлением. Но я уверен, что завтра-послезавтра Рубинян однозначно будет на стороне оппозиции», - сказал он.
Отметим, что о своем выходе из АНК экс-вице-спикер Национального Собрания Армении Карапет Рубинян заявил 15 апреля.
В распространенном им заявлении, в частности, говорилось: «Созданная вокруг меня морально-психологическая атмосфера, враждебность, начавшийся поход клеветы, наклеивания ярлыков делают далее невозможным и лишенным смысла сохранение последнего моста.
Но обстоятельство моего выхода из Конгресса ни в коей мере не умаляет мое искреннее восхищение решительностью и преданностью моих друзей в длительной борьбе во имя демократической Республики Армения».