Մոսկվայի «Պրեզիդենտ Հոթելում» ապրիլի 15-ին տեղի է ունեցել «Քրդական հարցը ժամանակակից փուլում եւ նրա ազդեցությունը մերձավորարեւելյան տարածաշրջանի եւ Կովկասի վրա» միջազգային գիտաժողով:
Այն կազմակերպել էր Քրդական հասարակական կազմավորումների միջազգային միությունը: Ներկա են եղել Ռուսաստանի մի շարք պետական հաստատությունների ներկայացուցիչներ, վերլուծական, ակադեմիական հաստատությունների, ազգային միությունների եւ հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներ:
Մասնակիցների թվում են եղել նաեւ Թուրքիայի խորհրդարանի անդամ, «Խաղաղություն ու ժողովրդավարություն» կուսակցության ներկայացուցիչ Օսման Օսչելիկը, Օջալանի փաստաբան Ասիյա Ուլկերը, Քրդստանի Ազգային կոնգրեսի գործադիր խորհրդի անդամ Ջորջ Արիոն:
ՀՅԴ մամլո դիվանից NEWS.am-ին հայտնում են, որ գիտաժողովին մասնակցել է նաեւ ՀՅԴ Հայ Դատի Մոսկվայի գրասենյակի պատասխանատու Յուրա Նավոյանը:
Ազգությամբ քուրդ ելույթ ունեցողները դատապարտել են Թուրքիայի, Իրանի եւ Սիրիայի կողմից իրականացվող քրդերի դեմ քաղաքականությունը:
Թուրքիայի նկատմամբ հնչած պահանջներն են եղել.
- նոր ժողովրդավարական սահմանադրության ընդունում, որը իրավականորեն կերաշխավորի քրդերի ազգային կարգավիճակը,
- Թուրքիայի կազմում Քուրդիստանի ժողովրդավարական ինքնավարության ստեղծում,
- քրդերի դեմ ռազմական գործողությունների դադարեցում,
- քուրդ ազգային առաջնորդ Օջալանի եւ մյուս քուրդ գործիչների ազատում,
- քրդական լեզվի օրենսդրօրեն ճանաչում եւ պետական հաստատություններում նրա օգտագործման նկատմամբ արգելքի վերացում:
Յուրա Նավոյանն իր խոսքում նշել է, որ Մերձավոր Արեւելքում տեղի ունեցող իրադարձությունների ու հավանական զարգացումների համատեքստում քրդական հարցը տարածաշրջանի զարգացման եւ ուժերի դասավորության վրա էական ազդեցության գործոն դառնալու հավանականություն ունի: ՀՅԴ ներկայացուցիչը վստահություն է հայտնել, որ ճակատագրի նմանություն ունեցող հայ եւ քուրդ ժողովուրդները, պատմական դասերից ելնելով, ցանկացած իրավիճակում ընդունակ են համագործակցություն հաստատել: Յուրա Նավոյանը ներկայացրել է նաեւ Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման ընթացքն ու հայկական կողմի տեսակետները, ընդգծել Թուրքիայի ոչ կառուցողական դերակատարությունը այս եւ ուրիշ հարցերի նկատմամբ:

В «Президент отеле» Москвы 15 апреля состоялась международная конференция «Курдский вопрос на современном этапе и его влияние на ближневосточный регион и Кавказ».
Она была организована Международным  союзом  курдских общественных организаций. Присутствовали представители ряда государственных  учреждений России, руководители аналитических, академических организаций, национальных союзов и общественных организаций.
В числе участников были также член парламента Турции, представитель партии «Мир и демократия» Осман Осчели, адвокат Оджалана Асия Улкер, член исполнительного совета Национального конгресса Курдистана Джордж Арион.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе АРФ Дашнакцутюн, в работе конференции принял участие также ответственный Московского офиса «Ай дата» Юрий Навоян.
Выступающие курды осудили политику Турции, Ирана и Сирии против своего народа.
Были озвучены требования по отношению к Турции:
- принятие новой демократической конституции, которая юридически  урегулирует национальный статус курдов;
- создание  демократической автономии Курдистана в составе Турции;
- прекращение военных действий  против курдов;
- освобождение  национального лидера курдов Оджалана и других курдских деятелей;
- признание курдского языка на законодательном уровне и ликвидация препятствий в его использовании  в государственных учреждениях.
В своем выступлении Юрий Навоян  отметил, что в контексте происходящих на Ближнем Востоке  событий и вероятных развитий, курдский вопрос имеет возможность стать фактором существенного влияния на  развитие региона  и расстановку сил. Представитель АРФ Дашнакцутюн выразил уверенность, что имеющие похожие судьбы армянский и курдский народы, исходя из исторических уроков, в любой ситуации способны  к сотрудничеству. Навоян представил также ход урегулирования карабахской проблемы  и точки зрения армянской стороны, подчеркнул деструктивную роль Турции в этом и других вопросах.