Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր` ապրիլի 18-ին ընդունել է Ռուսաստանի տարածքային զարգացման նախարար Վիկտոր Բասարգինին, ով Երեւանում է մասնակցելու հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային առաջին համաժողովին:
Նախագահի  մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Սերժ Սարգսյանը կարեւորել է համաժողովի  անցկացումը` հույս հայտնելով, որ նախարար Վիկտոր Բասարգինի այցը եւ համաժողովի անցկացումը երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում լուրջ խթան կհանդիսանան: Հայաստանի եւ Ռուսաստանի տարածաշրջանների միջեւ կապերի ամրապնդման եւ համագործակցության ընդլայնման գործում Սերժ Սարգսյանը կարեւորել է նաեւ ՌԴ-ի հայ համայնքի ներուժի լիարժեք օգտագործումը:
Նախարար Վիկտոր Բասարգինը եւս երկու երկրների ռազմավարական հարաբերությունների խորացման եւ ամրապնդման գործում կարեւորելով տարածաշրջանների մակարդակով համագործակցության զարգացումը` նշել է, որ այդ ուղղությամբ ընթացող բանակցություններն ու ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ասվածի լավագույն վկայությունն են:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի տարածաշրջանների միջեւ համագործակցության զարգացման գործում, նախարար Բասարգինի խոսքով, մեծ ներդրում ունի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Դուք վերջին շրջանում Ռուսաստանի մի շարք տարածաշրջաններ եք այցելել` մեր հեռանկարային մարզերը, որտեղ մենք տեսնում ենք տնտեսական եւ հումանիտար ոլորտների զարգացման մեծ ներուժ: Այսօր ՌԴ ավելի քան 70 սուբյեկտ անմիջականորեն կամ միջնորդավորված համագործակցում է Հայաստանի Հանրապետության հետ»,-ասել է   ՌԴ տարածքային զարգացման նախարար Վիկտոր Բասարգինը:

YEREVAN. - Armenian President Serzh Sargsyan held a meeting on Monday with Russian Minister of Regional Development Viktor Basargin.
Minister Basargin is taking part in the 1st Armenian-Russian interregional forum in Yerevan. The Armenian presidential press office informed Armenian News-NEWS.am that President Serzh Sargsyan stressed the importance of the forum. The Armenian leader hopes it will be serious impetus to the development of bilateral relations. The Armenian leader attaches importance to the Armenian community’s potential in developing Armenian-Russian regional cooperation.
Minister Basargin stressed the importance of regional cooperation for Armenian-Russian strategic relations. The relevant negotiations and agreements are a great achievement, he said.
The Armenian president has contributed to Armenian-Russian cooperation.
“You have recently visited a number of Russian regions, where we see great potential for economic and humanitarian development. Over 70 federal subjects of Russia are, directly or through mediators, cooperating with Armenia,” Basargin said.