«Ժառանգություն» կուսակցության հիմնադիր Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ու Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը ապրիլի 17-ին հանդիպել են Կոմիտասի անվան պանթեոնում: Տեր-Պետրոսյանն ու Հովհաննիսյանը Պանթեոն էին ժամանել ՀԺԿ հիմնադիր Կարեն Դեմիրճյանի ծննդյան 79-ամյակի առթիվ` հարգանքի տուրք մատուցելու նրա շիրիմին:
Երբ ՀԱԿ առաջնորդը շրջելիս է եղել Պանթեոնում, նրան է մոտեցել Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Երկու գործիչները մոտ 15 րոպե առանձնազրույց են ունեցել` գրավելով բոլոր ներկաների ուշադրությունը:
Թե ինչի մասին են զրուցել նրանք` հայտնի չէ: «Ես տեղյակ չեմ այդ զրույցից: Եթե հրատապ անհրաժեշտություն լիներ, ապա կգումարվեր վարչության նիստ եւ մենք կծանոթանայիք զրույցի բովանդակությանը: Իսկ եթե դա չի արվել, նշանակում է, որ կուսակցության կոլեգիալ որոշում ընդունելու կարիք չկա այդ հանդիպման հետքերով»,-NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը: Նա նաեւ նշեց, որ եթե Հովհաննիսյանի եւ Տեր-Պետրոսյանի միջեւ ծավալված լիներ հրատապ լուծումներ պահանջող զրույց, ապա Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կնախաձեռներ կուսակցության վարչության նիստ:
Նշենք, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի եւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի միջեւ հեռակա բանավեճ էր ծավալվել ՀԱԿ մարտի 17-ի հանրահավքից հետո: ՀԱԿ առաջնորդը հանրահավաքի մասնակիցների հետ մտնելով Ազատության հրապարակ, չողջունեց այդտեղ հացադուլ անցկացնող Րաֆֆի Հովհաննիսյանին:
Այդ քայլից հետո սուր բանավեճ ծավալվեց ՀԱԿ համակիրների եւ «Ժառանգության» ներկայացուցիչների միջեւ, ովքեր միմյան հասցեի սկսեցին տարբեր մեղադրանքներ հնչեցնել:

Руководитель партии «Наследие» Раффи Ованнисян и лидер Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян 17 апреля пересеклись в Пантеоне имени Комитаса. Тер-Петросян и Ованнисян прибыли в Пантеон в связи с 79-летием со дня рождения основателя Народной партии Армении, бывшего многолетнего руководителя Советской Армении Карена Демирчяна.
Раффи Ованнисян сам подошел к лидеру АНК в Пантеоне. Оба деятеля беседовали около 15 минут, привлекая внимание всех присутствующих. О чем была их беседа - неизвестно.
«Я не знаю об этой беседе. Если бы была срочная необходимость, то было бы созвано заседание Правления, и мы бы ознакомились с содержанием беседы. А если этого не произошло, значит, нет надобности в принятии коллегиального решения партии по следам этой встречи», - заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am глава парламентской фракции партии «Наследие» Степан Сафарян.
Отметим, что между Раффи Ованнисяном и Левоном Тер-Петросяном после митинга 17 марта развернулась заочная дискуссия. Лидер АНК на Площади Свободы не приветствовал проводившего там голодовку Раффи Ованнисяна.
После этого развернулась острая дискуссия между сторонниками АНК и представителями «Наследия», которые начали озвучивать обвинения в адрес друг друга.