Երեքշաբթի Իրաքի «Ար Ռաշիդ» արբանյակային հեռուստաալիքի ղեկավարներից մեկը սպանվել է Բաղդադում, հայտնում է Baghdad Al Youm լրատվական պորտալը:
Պորտալի տեղեկություններով՝ հեռուստակայանի գլխավոր կառավարիչ Նիզար Թանունը գնդակահարվել է Իրաքի մայրաքաղաքի արեւմուտքում գտնվող իր տանից դուրս գալուց հետո: Մոտոցիկլետով հարձակվողները նրա վրա կրակել են, ապա փախուստի դիմել անհայտ ուղղությամբ:
Հանցագործության շարժառիթներն առայժմ հայտնի չեն: «Ար Ռաշիդը» անկախ ալիք է, որը հեռարձակվում է Բաղդադից՝ հանդիսատեսին ներկայացնելով ինչպես լրատվական ծրագրեր, այնպես էլ զվարճալի շոուներ:
Մեկ ամիս առաջ՝ հունվարի 10-ին, նույնպիսի հանգամանքներում զոհվել էին «Դիջլյա» արբանյակային հեռուստաալիքի երկու լրագրողներ՝ թղթակից Ահմեդ Աբդել Սամադը եւ օպերատոր Սաֆա Գալին: Բասրա քաղաքում նրանց գնդակահարել էին անհայտ անձինք, երբ լուսաբանում էին այնտեղ ընթացող բողոքի ցույցերը:

Один из руководителей иракского спутникового телеканала «Ар-Рашид» был убит во вторник в Багдаде,  сообщает ТАСС  со ссылкой на информационный портал Baghdad Al Youm.
По его данным, главный управляющий телестанции Низар Танун был застрелен, после того как вышел из своего дома на западе иракской столицы. Нападавшие на мотоцикле открыли по нему огонь, а затем скрылись в неизвестном направлении.
Мотивы преступления пока не известны. «Ар-Рашид» является независимым каналом, который вещает из Багдада, представляя зрителям как новостные программы, так и развлекательные шоу.
Месяц назад, 10 января, при схожих обстоятельствах погибли два журналиста спутникового телеканала «Диджля» - репортер Ахмед Абдель Самад и оператор Сафа Гали. Он были застрелены неизвестными в городе Басра, когда освещали проходившие там акции протеста.