Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կարծում է, որ Մերձավոր Արևելքի կարգավորման հարցում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկած «դարի գործարք»-ը օկուպացիոն նախագիծ է: Թուրքիայի ղեկավարը նման կարծիք է հայտնել ուրբաթ օրը Պակիստանի խորհրդարանում ունեցած ելույթի ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«ԱՄՆ-ի խաղաղության պլանը խաղաղության նախագիծ չէ Մերձավոր Արևելքի համար,- մեջբերում է Էրդողանին պակիստանյան Doon թերթը:- Սա օկուպացիայի նախագիծ է»: «Վերջին շաբաթների ընթացքում ԱՄՆ վարչակազմն այս պլանը «դարի գործարք» էր հայտարարել, մենք (Թուրքիա) հայտնել ենք մեր կարծիքը բռնակցման այս ծրագրի վերաբերյալ, - ավելացրել է նա:- Մենք ամբողջ աշխարհին հայտնել ենք, որ չենք թողնի Տաճարի լեռը իսրայելցի զավթիչներին»:
Հունվարի վերջին Թրամփն Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին հայտարարել էր, այսպես կոչված, դարի գործարքի առանցքային դրույթների մասին`՝ պաղեստինաիսրայելական խաղաղ կարգավորման պլանի, որը հիմնված է երկու պետությունների փոխադարձ ճանաչման վրա: ԱՄՆ-ն առաջարկում է Գազայի հատվածից եւ Հորդանան գետի Արևմտյան ափից բաղկացած պաղեստինյան տարածքն անխզելիորեն կապել արագընթաց տրանսպորտային օղակներով, իսկ Արևելյան Երուսաղեմը ճանաչել արաբական պետության մայրաքաղաք:
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ նախագահը Երուսաղեմն անվանել է Իսրայելի անբաժանելի մայրաքաղաք եւ հայտարարել է հրեաների բնակավայրերը որպես Իսրայելական տարածք ճանաչելու Վաշինգտոնի մտադրության մասին: Որպես խաղաղության գործընթացի պայմաններ` Ամերիկայի նախագահը նշել է, որ Պաղեստինի իշխանությունները պետք է հրաժարվեն աջակցել «ՀԱՄԱՍ» արմատական շարժմանը Գազայի հատվածում, ինչպես նաեւ պետք է հրաժարվեն զինված պայքարի մեթոդներից: Կարգավորումը առաջ տանելու համար Միացյալ Նահանգները պաղեստինցիներին 50 միլիարդ դոլար ներդրում են առաջարկում:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган считает, что предложенная президентом США Дональдом Трампом «сделка века» по ближневосточному урегулированию является оккупационным проектом. Такое мнение турецкий лидер выразил в пятницу во время выступления в парламенте Пакистана, передает ТАСС.
«Мирный план США для Ближнего Востока не является проектом по созданию мира, - цитирует Эрдогана пакистанская газета «Доон». - Это проект оккупации». «В последние недели американская администрация объявила этот план «сделкой века», мы (Турция) выразили свое мнение в отношении этого плана аннексии, - добавил он. - Мы объявили всему миру, что не оставим Храмовую гору израильским оккупантам».
В конце января Трамп на совместной пресс-конференции с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху объявил ключевые положения так называемой сделки века - плана мирного палестино-израильского урегулирования, в основе которого лежит взаимное признание двух государств. США предлагают неразрывно связать состоящую из сектора Газа и Западного берега реки Иордан территорию Палестины скоростным транспортным сообщением, а столицей арабского государства признать Восточный Иерусалим.
В то же время президент США назвал Иерусалим «неделимой столицей» Израиля и заявил о намерении Вашингтона признать еврейские поселения израильской территорией. В качестве условий мирного процесса американский президент назвал отказ властей Палестины от поддержки действующего в Газе радикального движения ХАМАС, а также от методов вооруженной борьбы. Для продвижения урегулирования США предлагают палестинцам 50 млрд долларов в качестве инвестиций.