2019 թվականին գլոբալ պաշտպանական ծախսերն ավելացել են 4 տոկոսով, ինչը ամենամեծ աճն է վերջին 10 տարվա ընթացքում եւ պայմանավորված է ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի ծախսերի զգալի աճով, հաղորդում է AFP-ը:
Ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտը (IISS) նշում է, որ Չինաստանի ռազմական արդիականացման ծրագիրն անհանգստություն է առաջացնում Վաշինգտոնի մոտ եւ նպաստում ԱՄՆ պաշտպանական ծախսերի ավելացմանը:
Ամենամյա զեկույցում ինստիտուտը նշում է, որ 2018-2019 թվականներին ԱՄՆ ծախսերի ավելացումը՝ 53,4 մլրդ դոլար, գրեթե նույնքան է եղել, որքան ամբողջ բրիտանական պաշտպանական բյուջեն:
Ե՛վ Չինաստանը, եւ՛ ԱՄՆ-ը մեծացրել են ծախսերը 6,6 տոկոսով, այն դեպքում, երբ Եվրոպան՝ Ռուսաստանի հետ կապված պահպանվող անհանգստության պատճառով, 4,2 տոկոսով:
ՆԱՏՕ-ի եվրոպական անդամները ձգտում էին մեծացնել ծախսերը՝ հանգստացնելու համար ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին, ով բազմիցս քննադատել է իր եվրոպացի դաշնակիցներին, հատկապես՝ Գերմանիային, մինչեւ ՀՆԱ 2 տոկոս պաշտպանական ծախսերի մեծացման խոստումը չկատարելու համար:

Глобальные расходы на оборону в 2019 году выросли на четыре процента, что является самым большим ростом за последние 10 лет, и обусловлено значительным ростом расходов США и Китае, передает AFP.
Международный институт стратегических исследований (IISS) отмечает, что программа военной модернизации Китая, включающая разработку новых трудноизучаемых гиперзвуковых ракет, вызывает тревогу у Вашингтона и способствует увеличению расходов США на оборону.
В ежегодном отчете IISS «Военный баланс» говорится, что увеличение расходов США с 2018 по 2019 год - 53,4 млрд долларов - было почти таким же большим, как весь британский оборонный бюджет.
И Китай, и США увеличили расходы на 6,6%, в то время как Европа - из-за сохраняющейся обеспокоенности по поводу России - на 4,2 процента.
Но этот рост только вернул европейские расходы на оборону до уровня, наблюдавшегося в 2008 году, до того, как мировой финансовый кризис привел к сокращению бюджетов.
Европейские члены НАТО стремились увеличить расходы, чтобы успокоить президента Дональда Трампа, который неоднократно обвинял их в несправедливом отношении к США.
Трамп обрушился на европейских союзников, особенно на Германию, за то, что они не выполнили обещания увеличить расходы на оборону до 2% ВВП.