ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն աշխարհում Արեւմուտքի ազդեցության թեմայով թեժ վեճի է բռնվել եվրոպական գործընկերների հետ եւ հերքել է այն պնդումները, որ Վաշինգտոնը հեռացել է համաշխարհային բեմահարթակից, հայտնում է Associated Press-ը։
Անվտանգության հարցերով Մյունխենյան համաժողովում իր ելույթի ժամանակ Պոմպեոն փորձել է թուլացնել Թրամփի նման անկանխատեսելի նախագահի առկայությամբ ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների առնչությամբ Եվրոպայի մտահոգությունը՝ հայտարարելով․ «Արեւմուտքը հաղթում է, եւ մենք միասին ենք հաղթում»։
Սակայն պետքարտուղարի այդ պնդմանն անմիջապես առարկել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ հայտարարելով «Արեւմուտքի թուլացման մասին»։
Իր հերթին, իր ելույթի ժամանակ Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը ենթադրել է, որ ԱՄՆ-ը հերքում է «նույնիսկ միջազգային հանրության մասին միտքը» եւ գործում է «իր հարեւանների ու գործընկերների հաշվին»։
Պոմպեոն էլ անմիջապես առարկել է Գերմանիայի նախագահին՝ նշելով․ «Այդ հայտարարությունները չեն արտացոլում իրականությունը»։
«Ես ուրախ եմ հայտնել, որ տրանսատլանտյան դաշինքի մահվան մասին շշուկները խիստ չափազանցված են»,- հավելել է նա՝ վերաձեւակերպելով Մարկ Տվենի ստեղծագործությունից հայտնի մեջբերումը։
Պոմպեոն ընդգծել է, թե Վաշինգտոնը կարեւոր դեր է խաղում Եվրոպայի անվտանգության ապահովման գործում՝ ՆԱՏՕ-ի զորքերի մի մասը Ռուսաստանի հետ սահմանին տեղակայելով, ինչպես նաեւ մասնակցելով ԻՊ-ի դեմ պայքարի միջազգային ջանքերին։
«Մի՞թե Ամերիկան է մերժում միջազգային հանրությանը»,- դիմելով հավաքվածներին՝ տարակուսել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։

Госсекретарь США Майк Помпео вступил в жаркий спор с европейскими партнерами на тему влияния Запада и опроверг утверждения о том, что Вашингтон сошел с мировой сцены, сообщает Associated Press.
Во время выступления на Мюнхенской конференции по безопасности Помпео попытался ослабить беспокойство Европы по поводу отношений с США при таком непредсказуемом президенте, как Дональд Трамп, заявив: «Запад побеждает, и мы побеждаем вместе».
Однако этому утверждению госсекретаря США сразу же возразил президент Франции Эммануэль Макрон, заявивший об «ослабевании Запада».
В свою очередь в ходе своего выступления президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер предположил, что США опровергают «даже саму мысль международного сообщества» и действуют «за счет своих соседей и партнеров».
Помпео сразу же возразил президенту Германии, заявив: «Эти заявления не отображают реальность».
«Я рад сообщить, что слухи о смерти трансатлантического альянса сильно преувеличены», - добавил он, перефразировав знаменитую цитату из произведения Марка Твена.
Помпео подчеркнул, что Вашингтон играет ключевую роль в обеспечении безопасности Европы, расположив часть войск НАТО на границе с Россией, а также участвуя в международных усилиях по борьбе с ИГ.
«Разве это Америка, отвергающая международное сообщество?» - воззвал к собравшимся госсекретарь США.