Հասարակածային Գվինեայի իրավաբանները ՄԱԿ-ի դատավորներին հայտնել են, որ Ֆրանսիայի իշխանությունները ապօրինի կերպով գրավել են Փարիզում գտնվող առանձնատունը, որը գործում է որպես նրա դեսպանատուն: Շենքը այդ երկրի նախագահի որդու դեմ փողերի լվացման գործի քննության շրջանակում բռնագրավվել է, հաղորդում է AP-ը:
«Ֆրանսիան իմ երկրին այնպիսի վերաբերմունք է ցույց տվել, որը բացարձակ կամայական է, խտրական եւ հակասում է միջազգային իրավունքին»,- ասել է Հասարակածային Գվինեայի իրավաբանների խմբի ղեկավար Կարմելո Նվոնո-Նկան:
Խոսքը մի քանի միլիոն եվրո արժողությամբ առանձնատան դիվանագիտական կարգավիճակի մասին է, որը գտնվում է Փարիզի ամենապրեստիժային փողոցներից մեկում՝ Ֆոշ Ավնեյուում:
Ֆրանսիայի իշխանությունները այն բռնագրավել են 2012 թվականին, երբ գործի հետաքննել են Թեոդորո Նգեմա Օբիանգ Մանգուի գործը՝ պետական միջոցների չարաշահման եւ փողերի լվացման համար: Հասարակածային Գվինեան պնդում է, որ միջազգային պայմանագրին համապատասխան Ֆրանսիան իրավունք չուներ բռնագրավել շենքը, քանի որ այն գործել է որպես երկրի դեսպանատուն 2011 թվականից ի վեր:
Հասարակածային Գվինեան 2016-ին դատական հայց է ներկայացրել ՝ պնդելով, որ Օբիանգը, որը այդ երկրի փոխնախագահն է, անձեռնմծելիի որդին է, իր երկրի փոխնախագահն է, անձեռնմխելի է եւ չի կարող հետապնդման ենթարկվել: Սակայն 2018 թվականին ՄԱԿ-ի Գերագույն դատարանը հայտարարել է, որ այդ հարցում իրավասություն չունի:
Ֆրանսիայի Վերաքննիչ դատարանը մեկ շաբաթ առաջ ուժի մեջ է թողել Օբիանգի դեմ վճիռը եւ 3 տարվա պայմանական ժամկետը միլիոնավոր դոլարների շորթման համար եւ տուգանել 30 մլն եվրոյով: Դատավճռով առգրավվել է առանձնատունը, սակայն որոշումը կարող է չի կարող կատարվել համաշխարհային դատարանի որոշմանը սպասելու դեպքում:

Юристы Экваториальной Гвинеи сообщили судьям ООН,  что французские власти незаконно захватили особняк в Париже, который действует в качестве ее посольства. Здание было конфисковано в рамках расследования отмывания денег сына президента этой страны, передает AP.
«Франция подвергла мою страну обращению, которое является абсолютно произвольным, дискриминационным и, следовательно, противоречит международному праву», - заявил Кармело Нвоно-Нка, возглавляющий группу юристов Экваториальной Гвинеи.
Речь идет о дипломатическом статусе особняка стоимостью в несколько миллионов евро на одной из самых престижных улиц французской столицы, Авеню Фош.
Французские власти конфисковали его в 2012 году, когда расследовали дело Теодоро Нгема Обианга Манге на предмет злоупотребления государственными средствами и отмывания денег. Экваториальная Гвинея утверждает, что в соответствии с международным договором, регулирующим дипломатические отношения, Франция не имела права конфисковывать здание, поскольку оно действовало в качестве посольства страны с 2011 года.
Экваториальная Гвинея подала иск в суд в 2016 году, утверждая, что Обианг, который является вице-президентом своей страны, имеет иммунитет от судебного преследования. Однако в 2018 году верховный суд ООН заявил, что не обладает юрисдикцией в этом вопросе, и сузил дело до статуса особняка.
Апелляционный суд во Франции неделю назад оставил в силе обвинительный приговор Обиангу в 2017 году и трехлетний условный срок за хищение миллионов долларов и оштрафовал его на 30 миллионов евро. Приговор также предписал конфисковать особняк на авеню Фош, но это решение не может быть исполнено в ожидании решения мирового суда.